Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzina trzech afrykańskich słoni to znak rozpoznawczy Radwanic. Wiecie od kiedy one stoją?

Grażyna Szyszka
Trzy słonie naturalnej wielkości to znak rozpoznawczy Rawdanic
Trzy słonie naturalnej wielkości to znak rozpoznawczy Rawdanic Grażyna Szyszka/Gminne Centrum Kultury/Piotr Krzyżanowski
Stoją w centrum gminnej wsi i witają przejeżdżających, a miejscowym mają przynieść szczęście. Mowa o znanych w okolicy słoniach, które od lat zdobią skwer w Radwanicach. Doczekały się nawet swoich imion! Wam też się podobają?

Rodzina trzech afrykańskich słoni naturalnych rozmiarów to znak rozpoznawczy Radwanic. Stoją na skwerze pomiędzy drogą krajową nr 12, a ulicą Głogowską. Dziś chyba nikt z mieszkańców gminy nawet sobie nie wyobraża, by ich tam nie było.
Starsi mieszkańcy jeszcze pamiętają, kiedy zjawił się pierwszy z nich. Ci młodsi byli zapewne świadkami stawiania tego ostatniego, najmniejszego.

Przypominamy historię radwanickich słoni

Wszystko zaczęło się na początku lat 70. ubiegłego wieku. Najpierw stanął jeden słoń pomysłu ówczesnego naczelnika gminy Kazimierza Jędrasiaka. Efekt? W 1974 roku Radwanice wygrały konkurs na gospodarną i estetyczną gminę.
Ale jeden sukces to było za mało, więc Radwanice zostały zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu i zdobyły tytuł Krajowego Wicemistrza Gospodarności.
Pamiątką wydarzenia był drugi, mniejszy słoń, którego wykonał miejscowy rzemieślnik Zdzisław Żyta. Został postawiony w latach 80-tych ub. wieku.
Trzeci, najmniejszy dołączył do rodzinki w 2018 roku, w wyniku przebudowy centrum Radwanic. Słonie mają metalowe konstrukcje. Od kilku lat są obsiane trawą, ale nie zawsze tak było. Starsi mieszkańcy Radwanic zapewne pamiętają, że słoń był osadzany kwiatami. Potem były też i w kolorze ceglastym, pokryte sztuczną trawą.

Radwanickie słonie mają swoje imiona

Symbol Radwanic jest na tyle lubiany, że w 2020 roku gmina ogłosiła konkurs na nadanie im imion. Cieszył się sporym zainteresowaniem. Spośród 42 propozycji komisja wybrała trzy: Radwanek, Buczynka i Jakubek.

  • Radwanek – największy słoń, stojący w środku, imię od miejscowości Radwanice, która tak jak słoń jest największa i stoi w centrum
  • Buczynka– imię od miejscowości Buczyna, słoń skierowany w stronę Buczyny
  • Jakubek– imię od miejscowości Jakubów, słoń skierowany w stronę Jakubowa.

Piękne imiona, które się przyjęły zaproponowała Edyta Żurowska.

Radwanice - jedna z piękniejszych wsi w regionie

Radwanice to jedna z większych wsi powiatu polkowickiego. Według danych z lutego 2023 roku, miejscowość liczy ponad 2200 mieszkańców i ciągle się rozrasta.
Oprócz szkół, ośrodka zdrowia, banku, czy sklepów, od niedawna jest też piękny, nowoczesny Gminny Ośrodek Kultury, a w nim kino.

Atrakcją Radwanic jest park, miejsce rekreacji i imprez. Został założony w latach 30. XIX wieku. Rosną tam m.in. dęby, buki i platany.
Tuż obok parku gmina kończy kolejną inwestycję – parking z funkcją targowiska. Postawiono tam 10 niewielkich pawilonów pod wynajem, a obok jest sporo miejsca na handel z samochodu lub z własnego straganu.
W XII wieku przez wieś prowadził ważny szlak komunikacyjny z Lipska do Poznania. Teraz przecina ją droga krajowa nr 12 na odcinku z Przemkowa do Głogowa.

Trzy słonie naturalnej wielkości to znak rozpoznawczy Rawdanic

Rodzina trzech afrykańskich słoni to znak rozpoznawczy Radwa...

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto