Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik wyjaśnia: Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Porady prawne od adwokata Kamila Grossa
Porady prawne od adwokata Kamila Grossa Kacper Chudzik
Naszym czytelnikom doradza adwokat Kamil Gross z kancelarii adwokackiej w Głogowie.

Udając się do adwokata lub radcy prawnego w celu zlecenia zastępowania w procesie o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód lub przygotowania pozwu o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód należy odpowiednio się przygotować. W dzisiejszym artykule omówimy przygotowanie do złożenia pozwu o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie stron w przypadku, gdy małżonkowie posiadają małoletnie dziecko lub dzieci.

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać przede wszystkim:

  1. dokładnie określone żądanie (np. „o rozwiązanie małżeństwa stron przez rozwód bez orzekania o winie”);

  2. wskazanie faktów, na których powód opiera swoje żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu (właściwość sądu zależy co do zasady od miejsca ostatniego wspólnego zamieszkania małżonków);

  3. informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Pozew może również zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa (np. w zakresie miejsca zamieszkania dziecka, alimentów czy kontaktów), nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy, a w szczególności wnioski o:

  1. wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych;

  2. dokonanie oględzin;

  3. polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, lub przedmiotu oględzin;

  4. zażądanie dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich, wraz z uprawdopodobnieniem, że strona sama nie może ich uzyskać.

Pozew, jak każde pismo procesowe powinien zawierać:

  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane (w sprawach rozwodowych w pierwszej instancji orzekają sądy okręgowe);

  2. imiona i nazwiska stron;

  3. oznaczenie rodzaju pisma („pozew”);

  4. osnowę wniosku lub oświadczenia;

  5. w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia - wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;

  6. podpis strony albo jej pełnomocnika;

  7. wymienienie załączników.

Do pozwu dołącza się załączniki w nim wymienione, a ponadto wskazuje miejsce zamieszkania stron oraz PESEL strony powodowej (wnoszącej pozew).

W przypadku składania pozwu o rozwiązanie małżeństwa stron przez rozwód bez orzekania o winie w pozwie należy opisać przyczyny, które doprowadziły do rozkładu pożycia małżeńskiego pomiędzy stronami. Przyczyny te powinny zostać opisane w sposób zwięzły.

Jeżeli strony posiadają małoletnie dzieci, sąd ma obowiązek rozstrzygnąć kwestie związane z obowiązkiem alimentacyjnym rodziców wobec małoletniego dziecka lub dzieci, z władzą rodzicielską nad dzieckiem lub dziećmi oraz miejscem zamieszkania dziecka lub dzieci. Sąd może rozstrzygnąć również o sposobie utrzymywania przez rozwiedzionych małżonków kontaktów z małoletnim dzieckiem lub dziećmi, sposobie korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania przez rozwiedzionych małżonków, a nawet o podziale majątku wspólnego małżonków, o ile dokonanie podziału majątku nie doprowadzi do przedłużenia postępowania w sprawie o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód.

Przygotowując się do spotkania z adwokatem lub radcą prawnym warto przygotować następujące dokumenty:

  1. skrócony odpis aktu małżeństwa stron;

  2. skrócone odpisy aktów urodzenia małoletnich dzieci stron;

  3. zaświadczenia o zarobkach osiąganych przez strony;

  4. spis kosztów utrzymania małoletniego dziecka lub dzieci;

  5. opis przyczyn wystąpienia pomiędzy stronami rozkładu pożycia małżeńskiego.

W trakcie porady prawnej adwokat lub radca prawny omówi także kwestie miejsca zamieszkania dziecka lub dzieci, władzy rodzicielskiej, kontaktów, podziału majątku oraz ewentualnych dalszych dokumentów potrzebnych do sporządzenia i złożenia pozwu, w tym dowodów, jakie należy przedstawić.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto