MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pociągi wrócą do Przemkowa. Linia kolejowa połączy Przemków z Głogowem. WIDEO

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
od 16 lat
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego chce przywrócić dawną linię kolejową, która łączyła Przemków z resztą województwa. Docelowo mają powstać połączenia między Przemkowem a Głogowem.

Mówiło się o tym już od dłuższego czasu, ale teraz wreszcie postawiono pierwsze oficjalne kroki w tej sprawie. Województwo Dolnośląskie przejęło od gminy Przemków fragment linii kolejowej nr 303, która łączy Przemków z Chocianowem. W ubiegłym roku przywrócono połączenia kolejowe do tej drugiej miejscowości. Teraz ruszają działania, aby trasę można było wydłużyć właśnie do Przemkowa.

– Pociągiem z Chocianowa przez Przemków do Głogowa – to nasz najnowszy plan. Żeby go zrealizować, Województwo Dolnośląskie oficjalnie przejęło od Gminy Przemków fragment linii nr 303. Przekazany odcinek liczy łącznie ponad 15 kilometrów i prowadzi z Chocianowa przez Przemków do granicy województwa. To pierwszy z trzech etapów przejęcia przez Samorząd Województwa całości linii nr 303, który przybliża nas do przywrócenia Przemkowa na kolejową mapę. Wcześniej zamierzamy uruchomić tu zastępczą komunikację autobusową – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Gmina przekazała tereny bezpłatnie. Zyskać może na tym jednak sporo, bo Przemków od lat staje się coraz bardziej wykluczony komunikacyjnie. Pociągi nie kursują tam od dawna, z busami i autobusami też jest coraz gorzej. Liczba kursów maleje, a przecież młodzież z Przemkowa dociera do Głogowa m.in. do szkół średnich czy też na studia. O ile w tygodniu jeździ jeszcze kilka kursów, to już w weekend bez samochodu ani rusz.

Linia kolejowa z Przemkowa do Niegosławic została zlikwidowana w 2002 roku. Od tamtej pory zdemontowano tam większość torów. Jej odbudowa będzie więc kosztowna. Jeśli jednak nic nie stanie na przeszkodzie, to już w ciągu kilku lat pociągi będą mogły wrócić do Przemkowa. Według planów linia ma biec przez Chocianów, Niegosławice, Gaworzyce, Żukowice i kończyć się w Głogowie.

Zobacz też:

Trwają rozmowy o ożywieniu również ruchu autobusowego w regionie

To kolejny projekt komunikacyjny. Jak informowaliśmy jakiś czas temu, trwają też rozmowy o ożywieniu ruchu między Głogowem a Polkowicami. Gminy planują sfinansowanie połączeń, dzięki którym mieszkańcy regionu będą mogli bez problemów docierać do miast Zagłębia Miedziowego. Od kilku lat funkcjonuje też linia kolejowa z Głogowa do Lubina i Legnicy, które również zyskały sporą popularność, a każdego dnia wiele osób korzysta z nich m.in. w drodze do pracy w innych częściach regionu.

Trwają też prace związane ze stworzeniem połączenia kolejowego do Polkowic - choć obecnie jedynie koncepcyjne. Sama budowa nowej linii w tym zakresie to wciąż odległa przyszłość.

Zobacz też wideo - problemy z busami na trasie Głogów - Polkowice

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto