Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po wojnie nawet szabrownicy omijali Głogów. Tak wyglądało miasto odradzające się z ruin. Zdjęcia Głogowa

Grażyna Szyszka
Plac przed Teatrem Miejskim - widok na resztki kamienicy Rynek 18, po prawej ulica Młyńska.
Plac przed Teatrem Miejskim - widok na resztki kamienicy Rynek 18, po prawej ulica Młyńska. Fotopolska.eu
Powojenne miasto na zdjęciach robi wrażenie. Skala zniszczeń była ogromna, a odbudowa trudna i mozolna. „Nawet szabrownicy omijali Głogów, bojąc się rozsianych w nim min i porzuconej amunicji” - pisał dziennikarz, który pod koniec lat 40. ubiegłego wieku odwiedził nasze miasto. Zobaczcie zdjęcia z opisami.

Stare zdjęcia Głogowa zawsze przykuwają uwagę mieszkańców. I nic dziwnego, bo pozwalają zobaczyć, jak wyglądało przed dekadami. Tym bardziej, że z przedwojennego Głogowa nie zostało zbyt wiele, bo podczas walk pod koniec wojny zostało ono zrujnowane. Ciężkie walki o Festung Glogau zakończyły się 1 kwietnia 1945 roku,

Nawet szabrownicy omijali zniszczony Głogów

Pewien dziennikarz, który odwiedził je kilka lat po wojnie napisał: „Głogów figuruje wprawdzie na mapach i w rejestrze miast powiatowych, ale chyba tylko dla podtrzymania tradycji”. Dalej pisał, że: – „Nawet szabrownicy omijali Głogów, bojąc się rozsianych w nim min i porzuconej amunicji”.

Mieczysław Białęcki, trzeci burmistrz powojennego Głogowa w latach 1948-49 sam przyznawał, że jeszcze kilka lat po wojnie Głogów wyglądał potwornie: - W samym sercu nie warto podejmować robót. Budujemy nowy Głogów obok dawnego Głogowa. (…) Na głogowskim dworcu perony są czyste i uporządkowane, a normalny ruch kolejowy złączył miasto ze wszystkimi dzielnicami kraju – mówił ówczesny włodarz miasta w rozmowie z dziennikarzem „Dziennika Polskiego”.

Na noc ludzie opuszczali miasto

Pierwsze powojenne lata były dla mieszkańców ogromnym wyzwaniem. Miasto z trudem dźwigało się z gruzów. We wspomnianym materiale prasowym z końca lat 40. ubiegłego wieku powiało jednak nadzieją. W tym czasie oddano do użytku most kolejowy i zbudowano tymczasowy most drogowy. Otwarto kościół, szkołę powszechną i średnią, dom kultury i dom rzemiosła.
W Głogowie działały już dwa hotele, świetlica, biblioteka, sklepy i restauracje. Wyremontowano ok. 50 budynków mieszkalnych i urzędowych.
Czytamy też, że za dnia w Głogowie przebywa ok. 8 tys. osób, a na noc zostaje około 3 tys.
Głogów do dziś odbudowuje się z wojennych zniszczeń. Przykładem jest choćby Stare Miasto, gdzie wciąż widać resztki piwnic dawnych kamienic. Wiele lat na odbudowę czekały m.in. ruiny teatru miejskiego, które ponownie stały się teatrem zaledwie nieco ponad 3 lata temu.
(Źródło: dglnews.pl)

Zdjęcia z opisami

Plac przed Teatrem Miejskim - widok na resztki kamienicy Rynek 18, po prawej ulica Młyńska.

Po wojnie nawet szabrownicy omijali Głogów. Tak wyglądało mi...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto