Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy polski lekarz w Głogowie - historia Wiesława Juszkiewicza

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
W kwietniu mija 75 lat, gdy w powojennym, głogowskim szpitalu zjawił się pierwszy polski lekarz. Był nim młody dr Wiesław Juszkiewicz, który zdecydował się na pracę w zniszczonym mieście zaledwie kilka dni po otrzymaniu dyplomu.

Historię Wiesława Juszkiewicza, cenionego pierwszego lekarza, pierwszego dyrektora szpitala i wieloletniego ordynatora Oddziału Internistycznego przypomniał Wiesław Maciuszczak. Oto ona:

W końcu marca 1947, 75 lat temu, w kilka dni po otrzymaniu dyplomu, podpisał umowę pracy w głogowskim szpitalu, absolwent medycyny na Uniwersytecie Poznańskim, dr Wiesław Juszkiewicz. Namówił go do pracy w Głogowie ówczesny lekarz powiatowy, dr Józef Pluciński, który urzędował, leczył i mieszkał w Sławie. Do Poznania się wybrał by wśród absolwentów medycyny znaleźć amatorów na pracę nad Odrą. Z wielu powodów, w tym komunikacyjnych, trudno mu było ordynować 25 kilometrów na południe i w dodatku za szeroką Odrą bez mostów.

Na początku kwietnia jak pisze dr Juszkiewicz we wspomnieniach, przybył do miasta. Mimo że był lekarzem-stażystą, objął obowiązki dyrektora szpitala. Ponieważ był jedynym lekarzem polskim w mieście, został również organizatorem zakładowej służby zdrowia w Stoczni Rzecznej (późniejszej GFMB), Cukrowni, placówkach MSW i PKP. Powstająca Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa zatrudniła go do nauczania podstaw higieny (1949-1950).

„Dr Pluciński zaproponował mi organizację i prowadzenie Szpitala w Głogowie. Zastałem w obecnym budynku szpitala przeniesioną z budynków koszarowych izbę chorych, której kierowniczką była studentka med. p. Matuszowa, dzielnie pomagała jej przełożona pielęgniarek p. Zofia Antczak-Komarowa, która znając język niemiecki umiała kierować chorymi, niemieckim personelem sanitarnym – pielęgniarkami, położnymi oraz intendent Romuald Friedel. Z lekarzy niemieckich zastałem dr Guntera Mullera prowadzącego dział zabiegowy i wewnętrzny, oraz dr Karl Barthla – prowadzącego dział zakaźny. Pani Matuszowa po zdaniu mi administracji opuściła Szpital, przenosząc się do Głogówka, a następnie wyjeżdżając na kontynuowanie przerwanych studiów medycznych.”

Dr Wiesław Juszkiewicz praktykował do października 1998 roku. W 1990 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Głogowa. Warto w tym miejscu tez wspomnieć, ze syn naszego bohatera, Władysław Juszkiewicz, znany popularyzator polskiej kultury i filmu w USA jest również Honorowym Obywatelem Głogowa. W tym samym roku Prezydent RP nadał Doktorowi i osobiście wręczył na specjalnej audiencji w Belwederze Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Szczycił się także Kryształowym Sercem nadanym mu przez PCK za działalność na rzecz honorowego krwiodawstwa.

Ilustracje pochodzą z rodzinnego archiwum Ewy Bogusz, córki doktora – młody doktor Wiesław wraz z małżonką Barbarą po zejściu z promu przez Odrę, potem w trakcie przyjmowania pacjentów w terenie. Jakie tam były warunki sanitarne widać na drugim zdjęciu. Lekarz wraz z pacjentem siedzą w szkolnej ławce. A tabliczka przez lata wisiała na drzwiach domu przy ul. Sienkiewicza i Wehikułem trafiła do zbiorów TZG.
Źródło: Głogowski Wehikuł Czasu Wiesław Maciuszczak

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto