Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Stanisław Brasse nagrodzony. Złoty Bilet Głogowskiego Wehikułu Czasu trafił do duchownego

Redakcja
Już po raz 8. odbyła się gala wręczenie Złotego Biletu Głogowskiego Wehikułu Czasu. W tym roku historyczna nagroda trafiła do księdza Stanisława Brasse z Parafii św. Mikołaja w Głogowie.

Do tegorocznej edycji nagrody nominowana była w sumie piątka kandydatów. Byli to: Marcin Błaszkowski, za tłumaczenie na język polski sztuki Andreasa Gryphiusa „Piast”, ks. kan. Stanisław Brasse, za hełmy na wieżach pojezuickiego kościoła pw. Bożego Ciała, i rozpoczęcie konserwacji cyklu czternastu płócien XVIII-wiecznej drogi krzyżowej z pracowni Franza Feldera, Dariusz Andrzej Czaja, za całokształt działań w 2019 r., w tym m.in. wydawnictwa (Głogów na widokówce z okresu PRL, Pomnik Dzieci Głogowskich), Kwartalnik "Historyczny Głogów", dr Sławomira Lisewska, inicjator i koordynator projektu studentów kierunku Nowe Media PWSZ w Głogowie - „Głogów. Miejsca i ludzie. Od dworca PKP do Cukrowni” wraz ze studentami, za inicjatywy na rzecz ochrony i upamiętnienia dziedzictwa kulturowego – zabytkowego budynku suszarni po byłej Cukrowni „Głogów” a także Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic, stowarzyszenie historyczne miłośników i pasjonatów przeszłości oraz badaczy nieodkrytego, za działania w 2019 roku zmierzające do pozyskania dla mieszkańców Głogowa atrakcji turystycznych w postaci schronów międzywojennych o numerach 413, 416 i 417 stanowiących część linii obrony zwanej Oderstellung.

W tym roku nagroda trafiła do księdza Stanisława Brasse, który nie krył zaskoczenia takim wynikiem.

– Dziękuję Bogu za to, że urodziłem się w Głogowie. Mieście z tak piękną, choć bolesną historią. Za to, że mogłem spotkać osoby, które dbają o tę historię. Mam przed oczyma wiele osób, dzięki którym przywrócenie tych hełmów na wieżach naszego pięknego kościoła było możliwe. Chciałbym tę nagrodę dedykować właśnie wszystkim zafascynowanym historią naszego miasta oraz moim parafianom, którzy bardzo mnie wspierają i bez których wiele działań nie byłoby możliwych – mówił ksiądz Stanisław Brasse.

Pomysłodawcą wręczanej od ośmiu lat nagrody historycznej jest regionalista Wiesław Maciuszczak, który prowadzi Głogowski Wehikuł Czasu. Podczas tegorocznej gali wyróżnił on jeszcze osoby nagrodami specjalnymi. Trafiły one do Marka Trzeciakiewicza, który podarował miastu zabytkowe plakaty teatralne z XIX wieku oraz do Jana Baranieckiego za aktywność na rzecz upowszechniania wiedzy o historii Głogowa.

Na tym jednak nie koniec. W tym roku dodatkowa statuetka została wręczona też prezydentowi Głogowa - Rafaelowi Rokaszewiczowi. Otrzymał on ją za wkład w odnawianie miasta i jego zabytków.

Ksiądz Stanisław Brasse nagrodzony. Złoty Bilet Głogowskiego...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto