Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na głogowskim cmentarzu na Brzostowie powstaje nowe pole urnowe

RED
Na głogowskim cmentarzu na Brzostowie powstaje nowe pole urnowe
Na głogowskim cmentarzu na Brzostowie powstaje nowe pole urnowe Grażyna Szyszka
Na cmentarzu komunalnym na Brzostowie trwa budowa pola urnowego. Powstaje ono w pobliżu kaplicy. Nowy plac pomieści w sumie 52 mogiły.

Inwestycja była konieczna, bo zapotrzebowanie na pola urnowe rośnie. Tym bardziej, że na pierwszej takiej kwaterze na ponad 100 miejsc nie ma już miejsc. Roboty na cmentarzu trwają od ponad tygodnia i mają się zakończyć na przełomie marca i kwietnia.

Urny z prochami zmarłych na wysypisku śmieci

Urny to w ostatnim czasie coraz częstsza forma grzebania zmarłych. Według obowiązujących od lat przepisów „zwłoki mogą być pochowane przez złożenie w grobach ziemnych, w grobach murowanych lub katakumbach i zatopienie w morzu. Szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być przechowywane także w kolumbariach”.

W innych krajach urny z prochami bliskich można przechowywać nawet w domach. W nowej, przygotowywanej przez rząd ustawie o cmentarzach pojawiły się zapisy, które też dadzą taką możliwość.
Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, który od początku angażuje się prace przy nowej ustawie przyznał, że to nie najlepszy pomysł.

Zobacz też:

- W tej chwili zapisy starej ustawy też nie są sprecyzowane, bo mówi się w nich że urna „może być” przechowywana i „powinna być” pochowana, ale nie ma określenia w jakim czasie to ma być zrobione. Owszem, szczątki babci, dziadka mogą stać na przysłowiowym kominku, ale co z nimi zrobią moje dzieci, czy wnuki? Nie wiadomo. Dlatego osobiście jestem zwolennikiem, by urna była pochowana na cmentarzu. Dlaczego? Weźmy choćby przykład z Czech. Nasi południowi sąsiedzi mają już ogromny problem, a mianowicie taki, że urny z ludzkimi prochami masowo lądują na wysypiskach śmieci – mówi. - Przy okazji porządków, sprzedaży mieszkania, wyrzuca się je jak stare, niepotrzebne przedmioty, z którymi nie ma już emocjonalnego związku.

Prezes PIBP dodaje, że w polska kultura jest inna. Przywiązujemy znaczenie i do pochówku i do miejsca spoczynku bliskich, a każda urna i trumna musi mieć godne miejsce.

- Chciałbym mieć możliwość zapalenia świeczki na grobie – dodaje.

Ustawa o cmentarzach ma wprowadzić wiele zmian

Nowa ustawa o cmentarzach może wejść w życie jeszcze w tym roku. Projekt zakłada też m.in. wprowadzenie instytucji koronera, elektronicznej karty zgonu oraz elektronicznej karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Ustawa ma uregulować zasady postępowania ze zwłokami, szczątkami ludzkimi i popiołami ludzkimi (w tym w szczególności możliwości dokonywania pochówków poza cmentarzami), zasad postępowania na cmentarzach i w krematoriach, a także pogrzebów na morzu. W zapisach są też wytyczne likwidacji grobów, wprowadzenie elektronicznych ksiąg cmentarnych, rejestru grobów i miejsc spoczynku oraz rejestru cmentarzy. Co ważne, w ustawie znalazły się przepisy określające działalność branży pogrzebowej, w tym wprowadzenie rejestru przedsiębiorców i zakazu prowadzenia działalności dla przedsiębiorców niezarejestrowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto