Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto podgrzewa, a kto grzeje. Emocje wokół stawek ciepła w Głogowie

RED
Co z tymi podwyżkami ciepła w Głogowie?
Co z tymi podwyżkami ciepła w Głogowie? 123RF.com
Mieszkańcy Głogowa otrzymali nową stawkę za ciepło. Podwyżki zawsze budzą emocje, ale w mieście wokół tej sprawy pojawili się również politycy opozycji.

Rozpoczęły się więc apele, zbieranie podpisów i straszenie rachunkami grozy. Tymczasem, uwzględniając Rządową Tarczę Energetyczną wzrost płatności odbiorców w odniesieniu do wynikających z cen i stawek opłat obowiązujących w dniu 30.09.2022 r. wynosi 40%, a nie jak w niektórych informacjach 300%.

Wokół cen ciepła w Głogowie zrobił się szum. Zrozumiały, bo dotyczy kieszeni mieszkańców. Wyjaśniamy nieścisłości i obnażamy nieprawdziwe informacje.

Zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowe ceny i stawki opłat za dostarczone ciepło uwzględniają koszty przedsiębiorstw, które uczestniczą w produkcji i przesyłaniu ciepła do gospodarstw domowych. To przede wszystkim koszty związane ze stale rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 (wprowadzone przez Unię Europejską) oraz z kosztami zakupu gazu ziemnego.

Oburzeni mieszkańcy twierdzą, że sytuacja na świecie się uspokoiła, i rynek gazu jest już bardziej stabilny, a ceny niższe. Wojna na Ukrainie nadal trwa, presja Rosji, aby destabilizować sytuację na rynku energetycznym nie maleje. To wszystko ma znaczenie dla tej sprawy. Ważne jest, że gdy wojna w Ukrainie wybuchła wszyscy z niepokojem patrzyli na ceny i dostępność surowców, w tym gazu ziemnego. W tej bardzo trudnej sytuacji producenci ciepła byli zmuszeni zabezpieczyć w części dostawy gazu ziemnego na rok 2023, aby uniknąć ryzyka niekontrolowanego wzrostu cen ciepła dla mieszkańców. Dzięki podobnym działaniom w poprzednich latach ceny gazu np. w 2022 r. (ok. 350 zł/MWh ) były niższe niż ceny rynkowe ( nawet powyżej 1000 zł/MWh ). To pozwoliło na stosowanie w Głogowie cen ciepła dla źródeł ciepła opalanych gazem ziemnym niższych niż w kraju.

Politycy opozycji zapomnieli w swoich przekazach informować mieszkańców, że nowe taryfy dla ciepła (dostawcy i producentów) powinny obowiązywać już od lutego 2023 r., jednak w Głogowie wprowadzono je do stosowania dopiero w kwietniu i maju 2023 r. – co przyniosło wymierne oszczędności finansowe dla mieszkańców.

Za cenami i stawkami ciepła nie kryje się chęć doprowadzenia do bankructwa mieszkańców, jak podają niektóre media. Proces kształtowania cen i opłat jest ściśle regulowany przepisami prawa, a wprowadzenie bądź zmiana taryf każdorazowo podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Uwzględniają one wszystkie ciążące na producentach i dostawcach zobowiązania.

- Dla odciążenia Państwa rachunków, stosujemy rozwiązania przewidziane w Rządowej Tarczy Energetycznej, w szczególności polegające na zastosowaniu mechanizmu wyrównań i rekompensat. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967) jesteśmy zobligowani do stosowania tzw. maksymalnych cen dostawy ciepła. Dzięki temu stosowana cena dostawy ciepła jest niższa o ok. 46 zł/GJ od uzasadnionych kosztów jej wytwarzania i przesyłania do Państwa gospodarstw domowych- tłumaczy Arkadiusz Janusz, prezes zarządu Energetyka

Obecnie ceny ciepła w Głogowie są porównywalne do stosowanych w innych miastach, w których źródła są opalane paliwem gazowym.

- Obserwujemy sytuację na rynku. W przypadku utrzymania spadkowej tendencji cen paliwa gazowego i stabilnych cen uprawnień do emisji CO2 zakładamy obniżenie taryf w 2024 roku - zapewnia Arkadiusz Janusz.

Kto podgrzewa, a kto grzeje. Emocje wokół stawek ciepła w Głogowie
Średnie ceny sprzedaży ciepła wytworzonego zł/GJEnergetyka
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto