Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Pęcław walczy o ocalenie pałacu w Białołęce. Niszczejący obiekt wymaga sporo pieniędzy

Grażyna Szyszka
Zabytkowy obiekt wymaga pilnego remontu
Zabytkowy obiekt wymaga pilnego remontu
Gmina Pęcław walczy o ocalenie pałacu w Białołęce. Niszczejący obiekt należący do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wymaga sporo pieniędzy. A te można wygrać w konkursie. Trzeba jednak pomocy nie tylko mieszkańców gminy.

Jest szansa na ocalenie pałacu w Białołęce, jednego z zabytków w gminie Pęcław. Gmina chce zawalczyć o dofinansowanie na jego remont i prosi mieszkańców o pomoc.

Jak informuje samorząd, szansą na pozyskanie pieniędzy na pałac jest udział w konkursie „Nasz Zabytek” prowadzonym przez Fundację Most the Most. Do 5 marca 2023 r. można zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność.

Następnie trzeba zaproponować pomysł, jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Najlepszy projekt otrzyma od Fundacji dofinansowanie do 1 mln zł. Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Czytaj też:

- Zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców nie tylko Gmina Pęcław ale również Dolnego Śląska o zaangażowanie się w projekt! Im więcej zgłoszeń, tym większe szanse na wybór naszego pałacu- czytamy na Facebooku gminy.

Co trzeba zrobić, żeby pomóc?

Wystarczy wejść na stronę TUTAJ

W zgłoszeniu nie trzeba zawierać profesjonalnego opisu zabytku – każdy może napisać, dlaczego dla niego ten zabytek jest ważny, dlaczego chciałby go wyremontować i jak mógłby służyć w przyszłości społeczności lokalnej.

- Pałac był kiedyś domem dla wielu rodzin, chcielibyśmy, aby znowu było to możliwe – dlatego jako sposób wykorzystania zabytku w przyszłości – proponujemy podać cele mieszkaniowe. Do zgłoszenia załączyć należy przynajmniej jedno zdjęcie zabytku – czytamy na Facebooku gminy.

Pałac w Białołęce z charakterystyczną wieżą

Zabytkowy pałac w Białołęce jest własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Eklektyczny pałac powstał na miejscu renesansowego dworu rodu von Kottwitz. Wzniesiony został w XIX wieku dla rodziny Lehfeldt. Murowany, składa się z dwukondygnacyjnego korpusu głównego osadzonego na rzucie prostokąta, ozdobionego pseudoportykiem na osi oraz z dostawionego doń od południa trójkondygnacyjnego skrzydła z wieżą.
Korpus główny kryty jest dachem dwuspadowym z lukarnami.

Od wschodu do pałacu przylegają budynki gospodarcze (wielokrotnie przebudowane), a od południowego – zachodu pawilon wozowni z XIX wieku, murowany o konstrukcji szachulcowej, założony na planie prostokąta, z drewnianą fasadą. Obecnie jest w bardzo złym stanie.
Usytuowany na zachód od pałacu park powstał na początku XX wieku, na miejscu starszego o ok. sto lat ogrodu, którego reliktem są dwa stawy przedzielone groblą. Drzewostan składa się głównie z dębów szypułkowych i kasztanowców białych, liczących od 80 do 120 lat. Dwa najstarsze dęby liczą po 200 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto