Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Solankowa tężnia na osiedlu Kopernik - tak ma wyglądać. Montaż już w piątek, 17 lipca

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Solankowa tężnia na osiedlu Kopernik w Głogowie - tak będzie wyglądać. W piątek, 17 lipca, rozpoczną się prace przy jej montażu w Parku Słonecznym. Budowla będzie miała trzy metry wysokości i 10 metrów długości. Wykonana zostanie z drewna sosnowego impregnowanego oraz witek brzozowych.

O budowie tężni na osiedlu Kopernik pisaliśmy kilka dni temu. Wówczas nie było wiadomo jeszcze, kiedy konkretnie będzie stawiana konstrukcja, choć teren był już przygotowany.

Tężnia solankowa podzielona zostanie na dwa moduły, każdy o długości pięciu metrów. Każdy moduł wyposażony zostanie w zbiornik na solankę o pojemności 500 litrów, pompę o wydajności 3800 l/h oraz 10 halogenów LED oświetlających budowlę, które uruchamiać będzie czujnik zmierzchowy.

Aerozol, który wytwarzany jest z roztworu solanki, będzie dostarczał wielu niezbędnych mikroelementów takich jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód.

Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jego działanie z pewnością docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych, ponieważ rozrzedza śluz. Na tego typu problemy skutecznie działa również brom - rozszerza oskrzela, a wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne.

Około 60 minut pobytu przy tężni odpowiada trzem dniom pobytu nad morzem!

Korzystanie z tego typu kuracji wskazane jest dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz palaczy.

Tężnia wskazana jest szczególnie dla osób, które mają przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego, alergie czy choroby tarczycy.

Z tej formy terapii nie powinny korzystać osoby świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego, z chorobami nowotworowymi, z niewydolnością naczyń wieńcowych serca, a zwłaszcza z niskim ciśnieniem krwi czy nadwrażliwością na jony zawarte w solance.

Tężnia solankowa gotowa będzie w połowie sierpnia. Inwestycja finansowana z budżetu miasta, jej koszt to około 190 tys. zł.
Jak zapowiedział Piotr Poznański, zastępca prezydenta Głogowa, jeśli zajdzie taka potrzeba, to miasto postawi takie konstrukcje w innych miejscach.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto