Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzotyczne, dzikie orchidee rosną w sławskich lasach. Koło Głogowa jest za to jedyne w Polsce stanowisko innej wjątkowej rośliny

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
W Polsce gatunek o silnie rozproszonych stanowiskach (dawniej 300 stanowisk, po 2002 r. potwierdzono zaledwie 150).
W Polsce gatunek o silnie rozproszonych stanowiskach (dawniej 300 stanowisk, po 2002 r. potwierdzono zaledwie 150). Wikipedia
Storczyki w polskich lasach? Oczywiście, że tak! Na terenie Nadleśnictwa Sława Śląska występuje nawet kilka rodzajów orchidei. Dodatkowo, na torfowiskach można natrafić także na owadożerną rosiczkę! Z kolei Nadleśnictwo Głogów ma na swoim terenie jedyne w Polsce stanowisko rośliny rzadkiego gatunku.

Storczyki, znane też orchideami, to piękne kwiaty kojarzące się nam zazwyczaj z egzotyką i tropikami. A jak rosną w Polsce to w doniczce na domowym parapecie. Najpopularniejsza odmiana, która najczęściej cieszy nasze oczy to Phanaelopsis. Można ją kupić w dyskontach oraz kwiaciarniach. Jest jednym z najpiękniej i najdłużej kwitnących roślin doniczkowych.
Tymczasem w naszych lasach też można spotkać kilka gatunków tej rośliny. Choćby na terenie Nadleśnictwa Sława Śląska, gdzie ostatnio zamieszczono zdjęcie będącego pod ochroną buławnika czerwonego, który należy do rodziny storczyków.

Rośliny z rodziny storczykowatych w lasach Nadleśnictwa Sława

  • Listera Jajowata - jest to jeden z najpospolitszych storczyków, gatunek podlega ochronie częściowej.
  • Buławnik czerwony – lubi świetliste, stosunkowo suche lasy, gatunek objęty ochroną ścisłą,
  • Lipiennik Loesela – preferuje wilgotne łąki i torfowiska, gleby wilgotne i mokre, gatunek objęty ochroną ścisłą

Na torfowiskach nadleśnictwa można także spotkać inną egzotyczną roślinę, a mianowicie rosiczkę okrągłolistną (roślina owadożerne). Jest ona objęta ochroną ścisłą.

Polskie storczyki – ile jest gatunków?

Okazuje się, że w Polsce mamy więcej tych roślin z rodziny storczykowatych. Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych, liczba gatunków storczyków przekracza pięćdziesiąt.

- Rozmieszczenie storczyków w Polsce nie jest równomierne. Generalnie możemy wyróżnić trzy regiony, gdzie jest ich więcej – to północna Polska, Wyżyny Południowopolskie i góry (w równiej mierze Sudety co Karpaty). Ciekawostką jest, że rośliny te pojawiają się, niekiedy wręcz masowo, w miejscach wyraźnie zaburzonych przez człowieka – w rowach, na skraju dróg, składach drewna, na wyrobiskach, hałdach i w kamieniołomach. Być może ma to związek z dość sterylnym podłożem na takich stanowiskach, co sprawia, że storczykom nie zagraża tam konkurencja ze strony bujniejszej roślinności – czytamy w opracowaniu Marcina Sceliny opublikowanym na stronie Lasów Państwowych. - Zdecydowana większość rodzimych storczyków kwitnie w maju i czerwcu, chociaż w górach nieco później i jeszcze w pierwszej połowie lipca można spotkać sporo kwitnących gatunków – dodaje autor.

Storczyki są pod ochroną

Są też odmiany kwitnące nawet jesienią.
Storczyki z polskich łąk i lasów są pod ścisłą ochroną. Można podziwiać ich piękno, robić zdjęcia, ale absolutnie nie wolno ich zrywać, ani przekopywać do donic czy ogródków.

Wyjątkowe na skalę kraju stanowisko roślin w Nadleśnictwie Głogów

W Nadleśnictwie Głogów też występują wyjątkowo rzadkie gatunki roślin. Choć storczyków nie odnotowano, ale za to jest inny, cenny okaz.

- Na terenie naszego nadleśnictwa występuje roślina o nazwie Dichostylis Michela, jedyne takie stwierdzone stanowisko w kraju. Jest ono na terenie użytku ekologicznego ,,Łęgi Głogowskie” – mówi nam Łukasz Dziadek, Inżynier Nadzoru obręb Głogówko.

Dodatkowo na liście rzadkich gatunków w lasach wokół Głogowa są też:

  • Buławnik wielokwiatowy
  • Kotewka orzech wodny
  • Długosz królewski.
W Polsce gatunek o silnie rozproszonych stanowiskach (dawniej 300 stanowisk, po 2002 r. potwierdzono zaledwie 150).

Egzotyczne, dzikie orchidee rosną w sławskich lasach. Koło G...

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto