Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W pięknym parku czytali pamiętniki Luise, która ponad 200 lat temu wraz z rodziną żyła pałacu w Dalkowie

Opr.: Grażyna Szyszka
W dalkowskim parku, tuż przy pałacu czytano fragmenty pamiętnika Luise, dawnej mieszkanki obiektu. Na zdjęciu Anna Gomułka, prezes Fundacji na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi i jednocześnie koordynatora projektu
W dalkowskim parku, tuż przy pałacu czytano fragmenty pamiętnika Luise, dawnej mieszkanki obiektu. Na zdjęciu Anna Gomułka, prezes Fundacji na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi i jednocześnie koordynatora projektu Zdięcia: Marcin Kopij
Ponad 60 osób zjawiło się Dalkowie w Gminie Gaworzyce, by posłuchać fragmentów pamiętnika dawnej mieszkanki pobliskiego pałacu. Było to pierwsze spotkanie czytelniczo-promocyjne o nazwie „Pamiętnik Luise von Liebermann z Dalkowa”.

W urokliwym parku w Dalkowie, w otoczeniu pięknej przyrody zorganizowano pierwsze spotkanie czytelniczo – promocyjne. Zaprezentowano tam fragmenty pamiętnika spisanego przed ponad 200 laty przez młodziutką wówczas, 14-letnią Luise von Liebermann, córkę właściciela dalkowskiego pałacu.
Spotkanie zorganizowała Fundacja na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi, które zamierza wydać wspomnienia Luise w formie książki.

Pamiętniki Luise z Dalkowa sprzed 200 lat

Luise była najmłodszą z ośmiorga rodzeństwa - córką Caroline i Augusta von Liebermann, właścicieli pałacu w Dalkowie, żyjących tu na przełomie XVIII i XIX wieku. Jako 14-letnia dziewczynka przedstawia życie na początku XIX wieku w Dalkowie - opisuje życie codzienne, sprawy dworskie, historie prywatne powiązane z mieszkańcami Dalkowa. Pamiętnik jest bardzo osobisty i zawiera wiele wątków emocjonalnych, gdzie młoda Luise pokazuje swoją wrażliwość na piękno natury i drugiego człowieka. Ujawnia wątki miłosne, ciekawostki historyczne, rodzinne radości i dramaty.

W sobotę, 24 czerwca w Dalkowie, pamiętnik sprzed 200 lat czytała zarówno prezes Fundacji z Dalkowa Anna Gomułka, jak i zaproszeni przez nią goście. A byli to:

  • Wolontariuszka występująca na zdjęciach do projektu jako autorka pamiętnika (Luise von Liebermann) – Amelia Maksymów
  • Przedstawiciel Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i właściciela Muzeum Instrumentów Muzycznych w Szybie Wojciech Jachimowicz
  • Aktualny właściciel zespołu pałacowo-parkowego w Dalkowie - Józef Płocha
  • Joanna Brodowska z Urzędu Gminy Gaworzyce
  • proboszcz parafii pw. Jana Chrzciciela w Kurowie Wielkim - ks. Jan Krawczyk
  • prezes Fundacji Porozumienie Wzgórza Dalkowskie - Mariola Włodarczak
  • Hans-Joachima Breske – osoba, która przekazała Fundacji teksty pamiętnika w języku niemieckim, prezes Stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych Najmilsi Gaworzyce Teresa Krukowska-Szostak
  • Dariusz Czaja, członek zarządu Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, który wykonał korektę historyczną tekstów pamiętnika
  • Przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich KGW "Dalkowianki" – Bożena Łuczak
  • Autora fotografii do projektu – Marcina Kopija

Kolejne czytanie pamiętnika - 8 lipca w Dalkowie

Spontanicznie zdecydowały się odczytać fragment pamiętnika również Bożena Rudzińska z Teatru Miejskiego w Głogowie i Anna Krzeszewska z przemkowskiego UTW.

W dalkowskim parku, tuż przy pałacu czytano fragmenty pamiętnika Luise, dawnej mieszkanki obiektu. Na zdjęciu Anna Gomułka, prezes Fundacji na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi i jednocześnie koordynatora projektu

W pięknym parku czytali pamiętniki Luise, która ponad 200 la...

- Wszystkim osobom czytającym a także tym zaangażowanym w realizację projektu w jego początkowych fazach, a także teraz ogromnie dziękujemy. Dziękujemy też wszystkim słuchaczom, którzy tego dnia byli z nami – mówiła Anna Gomułka. - Zapraszamy do zapisów na kolejne spotkania. Są bezpłatne, ale liczba miejsc ograniczona. Można zgłaszać się też do czytania fragmentów pamiętnika i zaprezentowania swoich organizacji działalności na rzecz społeczności lokalnej.

Kolejne spotkanie z pamiętnikami Luise w Dalkowie już 8 lipca. Zapisy w Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie pod nr tel. 607 260 620.

Wydarzenie organizowane było w ramach projektu "Historią budujemy pomosty współpracy obywatelskiej" dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu NOWEFIO.

Dodajmy, że wszystkie odcinki pamiętnika Luise z Dalkowa w 2022 roku publikowaliśmy na łamach "Tygodnika Głogowskiego" i na stronie: glogow.naszemiasto.pl.

O czym pisała Luise? Zobaczcie:
Z pamiętnika Luise, córki właściela pałacu w Dalkowie. Jak 200 lat temu toczyło się tam życie? Oto cztery pierwsze odcinki

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto