Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces Piotra Węgrzyna z Wrocławia oraz Piotra Gębali i Pawła Gębali z Głogowa. Są w gronie najlepszych polskich, młodych innowatorów

Alina Gierak
Alina Gierak
Piotr Węgrzyn zajął I miejsce w Krajowym Konkursie Explory i uzyskał akredytację na Regeneron ISEF w Los Angeles. Brawo!
Piotr Węgrzyn zajął I miejsce w Krajowym Konkursie Explory i uzyskał akredytację na Regeneron ISEF w Los Angeles. Brawo! Fundację Zaawansowanych Technologii
To olbrzymi sukces. Piotr Węgrzyn, absolwent XIV LO we Wrocławiu, student Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Piotr Gębala i Paweł Gębala z Przemkowa, uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie zajęli pierwsze i trzecie miejsce w Krajowym Finale Konkursu Explory. Nagrodami są stypendia naukowe na rozwój ich projektów oraz akredytacje do największego na świecie konkursie naukowego – REGENERON ISEF w USA, a także nagrody specjalne ufundowane przez partnerów Programu Explory.

Spis treści

Co to jest Konkurs Explory?

Konkurs daje młodym talentom szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych.

Adresatami polskiej edycji konkursu są uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych, licealiści, uczniowie szkół technicznych oraz studenci pierwszych lat uczelni wyższych. Projekty zgłaszane do konkursu nie mają ograniczeń tematycznych, jednak muszą być pracami o charakterze naukowym.

Konkurs Explory składa się z trzech etapów

  • uczestnicy zgłaszają projekty on-line zamieszczonego na stronie www.explory.pl Najlepsze zgłoszone w tym etapie projekty przechodzą do etapu regionalnego.
  • uczestnicy prezentują swoje projekty podczas półfinałów Konkursu Explory, odbywających się on-line. Spośród prezentowanych prac jury wyłania najlepsze, które przechodzą do ostatniego etapu.
  • Finał konkursu odbywa się jesienią w ramach organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii wydarzenia - Gdynia Explory Week.

Gdynia Explory Week to trzy dni, wypełnione debatami, spotkaniami i warsztatami dla zdolnych uczniów. W tym roku w finale konkursu znalazły się 35 projekty z całej Polski, które oceniało 20 jurorów – autorytetów ze świata nauki i biznesu. Przyznana była także nagroda publiczności.

Finaliści wezmą udział w prestiżowym konkursie dla młodych naukowców na świecie Regeneron International Science and Engineering Fair (ISEF) w USA. W czasie konkursu w USA młodzież z całego świata walczy o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne – w tym nagrodę Gordona E. Moore’a za badania ważne dla przyszłych pokoleń oraz Craiga R. Barreta za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę.

Sukces Dolnoślązaków - Piotr Węgrzyn z Wrocławia na I miejscu.

Jurorzy w krajowej edycji konkursu najwyżej ocenili w tym roku projekt „PCPU – procesor stworzony od podstaw” Piotra Węgrzyna, absolwenta XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, studenta Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureat otrzymał stypendium naukowe w wysokości 15 tysięcy złotych, którą ufundował mecenas Explory – Orlen oraz akredytację na Regeneron ISEF w USA.

Piotr jest absolwentem XIV LO we Wrocławiu. Studiuje w Instytucie Informatyki UWr.
Piotr jest absolwentem XIV LO we Wrocławiu. Studiuje w Instytucie Informatyki UWr. Fundację Zaawansowanych Technologii

Młody naukowiec zaproponował unikalne opracowanie każdego elementu urządzenia, dzięki czemu procesor posiada wiele własnych rozwiązań, opartych na wcześniejszych badaniach. Piotr zaproponował narzędzia, programy i sprzęt, które pozwoliły na praktyczne zastosowanie i tworzą cały funkcjonalny komputer. Zwycięzca pracował nad pomysłem od 4 lat – w tym czasie powstały 3 edycje procesora – ostatnia jest 40 razy szybsza od poprzednich wersji.

Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia i bardzo się cieszę – mówi Piotr.

Jego procesor jest ciągle rozwijany i ulepszany, ale w pełni funkcjonalny. Można uruchomić na nim system operacyjny. Autor opracował wszystko od podstaw: zestaw instrukcji, mikroarchitekturę i potrzebne narzędzia. Obecnie procesor może być wykorzystywany w praktyce, w szczególności jako mikroprocesor - podkreślają organizatorzy konkursu.

Gratulujemy naszemu tegorocznemu absolwentowi, Piotrowi Węgrzynowi, studentowi Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego ogromnego sukcesu. Nie tylko zajął pierwsze miejsce w Krajowym Konkursie Explory, ale uzyskał akredytację na Regeneron ISEF w Los Angeles! Jesteśmy bardzo dumni!- napisali na FB XIV LO koledzy Piotra.

Sukces Dolnoślązaków- III miejsce braci Piotrka Gębali i Pawła Gębali

Uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie pod naukowym okiem Kamila Sobczaka zostali zauważeni z urządzeniem „ReflexOn – Uniwersalna platforma do treningu, rehabilitacji i nauki”. Projekt ma ułatwiać trening refleksu, koordynację ruchową czy umiejętność skupienia przez zaangażowanie palców dłoni i mięśni całej ręki.

Podręczne urządzenie może być wykorzystane m.in. do rehabilitacji podczas choroby lub po wypadku. Narzędzie ze specjalnymi przyciskami, diodami oraz wyświetlaczem automatycznie zbiera i przechowuje informacje o wynikach treningów, a jego kształt jest dopasowany do ręki. Może być wykorzystywany przez osoby w każdym wieku.

Jesteśmy niesamowicie szczęśliwi, nie wierzymy w to, co się stało. Dziękujemy wszystkim tym, którzy nas wspierali i oddawali na nas swoje głosy – podkreślają bracia.

Bracia pochodzą z Przemkowa i uczą się obecnie w Zespole Szkół Politechnicznych w Głogowie. W Przemkowie głośno było o nich kilka lat temu za sprawą
Bracia pochodzą z Przemkowa i uczą się obecnie w Zespole Szkół Politechnicznych w Głogowie. W Przemkowie głośno było o nich kilka lat temu za sprawą patriotycznych murali( m.in. o Powstaniu Warszawskim 1944), które ozdobiły miasto. Fundację Zaawansowanych Technologii

Za zajęcie trzeciego miejsca otrzymali stypendium naukowe w wysokości 7 tys. zł. Zdobyli także nagrodę publiczności o wartości 2 tys. zł.

II miejsce zdobyli Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński i Wiktoria Sadowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Nagrodzono ich za projekt „Skin Preventer – system wspomagania diagnostyki zmian skórnych”. Chodzi o rozwiązanie, które w nieinwazyjny i mało skomplikowany sposób będzie w stanie dokonać wstępnej diagnozy, klasyfikacji zmian skórnych i nakierować pacjenta na odpowiednią ścieżkę diagnostyki i leczenia. Laureaci dostali stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych.

Gdzie można przeczytać więcej o nagrodzonych projektach?

Fundatorem głównych nagród finansowych jest Orlen, mecenas Explory.

Wiemy, że wspierając Program Explory, mamy wpływ na rozwój pasji i zainteresowań młodych ludzi. Odkrywanie kolejnych talentów w dziedzinie nauki, technologii i innowacji może przynieść w przyszłości korzyści całemu społeczeństwu – zaznacza Kinga Fedorowska, Dyrektor Biura Sponsoringu i Komunikacji Sponsoringowej Orlenu.

Projekty oceniali eksperci, ale głos mogli oddać również przez internauci w głosowaniu publiczności – w podjęciu decyzji miały pomóc sesje pitchingowe uczestników, czyli trzyminutowe wystąpienia konkursowiczów, w trakcie których opowiadali o innowacyjności swoich pomysłów.

Transmisje prezentacji można obejrzeć na Facebooku i YouTubie Explory.

Organizatorem Konkursu Explory i jedynym w Polsce fundatorem akredytacji na największy na świecie konkurs naukowy, Regeneron ISEF w Stanach Zjednoczonych, jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Opisy projektów, które wzięły udział w tegorocznym Finale Konkursu Explory, można znaleźć TUTAJ

Czytaj także

Oglądaj także

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto