Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy z OSP dostaną po 200 złotych dodatku do emerytury. Kto może składać wnioski?

Grażyna Szyszka
Strażacy OSP otrzymają dodatek emerytalny
Strażacy OSP otrzymają dodatek emerytalny OSP Jaczów
Strażacy ochotnicy doczekali się wreszcie stałego, miesięcznego świadczenia emerytalnego. Od stycznia tego roku, każdy z nich, który przez co najmniej przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) choć raz w roku wyjeżdżał do pożaru, otrzyma 200 zł miesięcznie.

Strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych doczekali się wreszcie stałego, miesięcznego świadczenia emerytalnego w wysokości 200 zł. Prawo do tego dodatku przysługuje strażakowi - ochotnikowi, który przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) i 20 lat (w przypadku kobiet) czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych i posiadał stosowne uprawnienia, czyli m.in. kurs strażaka ochotnika. Co ważne, przy naliczaniu wymaganego okresu, strażak musi mieć na koncie udział w przynajmniej jednej akcji rocznie i nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP. Z wnioskiem, nie trzeba czekać do ukończenia 65. roku życia,a mieć spełniony wymóg wysługi lat służby.

Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury

Rozporządzenie MSWiA weszło w życie 9 lutego. Jego podstawą jest art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych. Na taką informację OSP czekało od lat.

- Dla strażaków ochotników to rewelacja informacja – przyznaje Paweł Woźniak, prezes oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu głogowskiego. - Jesteśmy pomijani w wielu sprawach, bo działamy ochotniczo. Ale poświęcając swój czas i swoje życie. W końcu zaczyna się nas dostrzegać i w zamian za oddanie strażak zacznie w końcu dostawać pieniądze. Co istotne, prawo do dodatku działa wstecz, więc mogą się o niego starać druhowie, którzy zakończyli już służbę.

Świadczenie w wysokości 200 złotych ma być co dwa lata waloryzowane.
Wnioski w tej sprawie składa się do jednostki samorządowej, czyli wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta. Po zatwierdzeniu zostają przekazane do najbliższej komendy PSP.

- Po zaakceptowaniu wniosku zostaje on przesłany do ZUS-u – dodaje Paweł Woźniak. - W naszym powiecie czynnych strażaków ratowników jest ponad pół tysiąca, a ogólnie blisko tysiąc.

Druki wniosków, które należy wypełnić i złożyć wraz z dokładnym opisem, jak je wypełniać, można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Służb Wewnętrznych i Administracji. Znajdziesz je TUTAJ

Za okres nieudokumentowany przez PSP, członek OSP musi dołączyć oświadczenia trzech świadków.

W Polsce status prawny ma obecnie 16 250 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, wśród których 4 342 jednostki jest włączone w struktury KSRG (Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego).
W całym kraju funkcjonuje blisko 16 tysięcy remiz strażackich, w których działa ponad 220 tys. ochotników. Ponad 100 tysięcy to członkowie wspierający i honorowi.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto