Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PŚDS - Twój drugi dom

Redakcja
Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Głogowie jest dzienną placówką wsparcia dla osób dorosłych, zamieszkujących teren Powiatu Głogowskiego i powiatów ościennych, wykazujących dwojakiego rodzaju niepełnosprawność - zaburzenia natury psychicznej i/lub niepełnosprawność intelektualną.

Osoby przyjmowane są do Domu na podstawie decyzji administracyjnej Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie - wydawanej z upoważnienia Starosty Głogowskiego.

Dom jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 18.00.

Mamy świadomość, iż osoby niepełnosprawne napotykają w swoim życiu codziennie wiele barier społecznych, psychicznych, architektonicznych. Niejednokrotnie niepełnosprawność prowadzi do izolacji i wycofania z życia, nie tylko zawodowego i społecznego, ale również rodzinnego. By jak najbardziej wspomóc naszych podopiecznych w osiąganiu równowagi i samodzielności życiowej prowadzimy wielokierunkową rehabilitację psychospołeczną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników. Gwarantujemy jeden posiłek ciepły. Posiadamy własny środek transportu dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zapewniamy codzienny transport do Ośrodka i do miejsca zamieszkania dla osób z obszarów wiejskich. Organizujemy wycieczki oraz wyjazdy związane z udziałem naszych uczestników w różnego rodzaju imprezach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych organizowanych na terenie Powiatu Głogowskiego, jak również poza obszarem naszej działalności.

Budynek ośrodka jest dwukondygnacyjny, dostosowany dla potrzeb osób z dysfunkcją narządów ruchu. Na parterze znajdują się: biuro kierownika zespołu wspierająco-aktywizującego, sala dzienna, sala terapii ruchowej, pracownia kulinarna, pracownia terapii zajęciowej, pracownia techniczna, szatnia oraz toalety. Na piętrze znajdują się: pracownia ceramiki, terapii zajęciowej, świetlica, sala komputerowa, pracownia krawiecka, pokój wypoczynkowy, kuchnia z jadalnią oraz biura dyrekcji, administracji, pracownika socjalnego, psychologa i pedagoga.

Ośrodek wyposażony jest we wszystkie niezbędne do terapii sprzęty i urządzenia, a pomieszczenia są w miarę przestronne. Umeblowanie pomieszczeń jest bardzo funkcyjne i estetyczne.

Wesoła kolorystyka i przyjemne barwy sprzyjają rodzinnej atmosferze. Ściany zdobią dzieła i wytwory pracy użytkowników. Wiele elementów wystroju Domu jak serwety, kilimy to prace podopiecznych. Cieszą oko, budzą podziw i wyzwalają pozytywne emocje.

Ważny jest także fakt korzystnego położenia placówki w centrum dużego osiedla, z bliskością komunikacji miejskiej.

Zainteresowane osoby niepełnosprawne serdecznie zapraszamy.

Celem PŚDS jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności samodzielnego życia osób w nim przebywających, poprawa jakości życia, podniesienia stopnia ich zaradności życiowej, sprawności psychicznej, przywrócenie możliwości pełnienia powszechnie dostępnych w danej społeczności ról społecznych.

Wymienione cele realizowane są poprzez następujące rodzaje aktywności:

a) rozwijanie i doskonalenie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia,

b) świadczenie pomocy psychologicznej i terapeutycznej,

c) korzystanie z różnych form terapii zajęciowej,

d) organizowanie spotkań, zajęć, wyjazdów poza placówkę,

e) współpraca z organizacjami społecznymi, samorządami lokalnymi itp., w celu integracji podopiecznych Ośrodka ze środowiskiem.

Usługi świadczone przez Ośrodek w ramach postępowania wspierająco-aktywizującego obejmują:

> warsztaty umiejętności samoobsługowych,

> warsztaty zaradności życiowej,

> warsztaty funkcjonowania w codziennym życiu,

> warsztaty kulinarne i gospodarstwa domowego,

> warsztaty umiejętności społecznych i interpersonalnych,

> warsztaty spędzania wolnego czasu:

* zajęcia plastyczne;

* zajęcia ceramiczne;

* zajęcia manualne: rękodzielnictwo;

* zajęcia komputerowe;

* zajęcia teatralne;

* zajęcia taneczne, muzyczne;

* relaksację;

> wsparcie psychologiczne,

> terapię zajęciową i edukacyjną, zajęcia edukacyjne i psychoedukacyjne;

> rehabilitację w zakresie usprawniania ruchowego,

> wsparcie opiekuńcze,

> poradnictwo socjalne,

> terapię ruchową:*

* zajęcia rehabilitacyjno-sportowe;

* zajęcia integracyjno-ruchowe;

* świadczenia rekreacyjno-kulturalne;

> Inne formy terapii:

* spotkania integracyjne z innymi placówkami i ośrodkami;

* uroczyste obchody świąt: Wigilii Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Dnia Kobiet, Dnia Matki i innych;

* okolicznościowe zabawy taneczne;

* zabawy na świeżym powietrzu: grillowanie, pikniki;

* spacery, wyjścia.*

Wymagane dokumenty: - podanie o przyjęcie do Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Głogowie; - zaświadczenie lekarskie (lekarza specjalisty: psychiatry lub neurologa) o występujących zaburzeniach psychicznych, - zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie, - zaświadczenie o dochodach; - aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Termin i sposób załatwiania:
W miarę wolnych miejsc (liczba miejsc dotowanych - 60) do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie wpływa potwierdzenie możliwości przyjęcia przez PŚDS nowej osoby. Wywiad środowiskowy przeprowadza pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej, a zebrana tu dokumentacja przesyłana jest do PCPR.

Miejsce złożenia dokumentów:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Głogowie, ul. Sikorskiego 4 lub właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ośrodek pomocy społecznej (GOPS) .

Jednostka wydająca decyzję kierującą:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Słowiańskiej 13 w Głogowie

Dodatkowe informacje:
Pierwsza decyzja kierująca wydawana jest na czas nie dłuższy niż 3 miesiące – umożliwia to dokonanie przez zespół wspierająco-aktywizujący oceny możliwości zaproponowania danej osobie indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego oraz okresu niezbędnego do jego realizacji. Po dokonaniu w/w oceny oraz przygotowaniu IPP osobę kieruje się do domu na czas określony, uzgodniony z kierownikiem domu, niezbędny do realizacji indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego. Do czasu zakończenia procedury przyjęcia istnieje możliwość korzystania z zajęć klubowych. O miejsce w placówce mogą ubiegać się osoby dorosłe, zamieszkujące teren Powiatu Głogowskiego lub powiatów ościennych (na zasadzie porozumienia miedzy powiatami), wykazujące dwojakiego typu niepełnosprawności: zaburzenia natury psychicznej i/lub niepełnosprawność intelektualną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto