Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś czwarta rocznica tragicznej śmierci Pawła Chruszcza

RED
Paweł Chruszcz
Paweł Chruszcz Archiwum
31 maja mija już czwarta rocznica tragicznej śmierci Pawła Chruszcza. Wspominamy miejskiego radnego.

Paweł Chruszcz był znanym i lubianym głogowskim radnym, ale również człowiekiem udzielającym się społecznie. Pasjonowała go historia. Miał też wiele pomysłów, które realizował i dzielił się ich wynikami z mieszkańcami Głogowa. Jako radny zajmował się również problemami zdrowia mieszkańców Głogowa, monitorował m.in. sprawę przekroczeń poziomu arsenu w Głogowie. Przede wszystkim jednak, był dobrym, uczynnym i uśmiechniętym człowiekiem, który pomagał wielu ludziom.

W 2009 roku był pomysłodawcą komiksu „Bohaterska obrona Głogowa 1109 roku", wydanego przez Fundację im. Bolesława Chrobrego w Szczecinie. Pierwowzorami postaci komiksowych dzieci głogowskich byli jego synowie: Mikołaj i Bolesław. Organizował akcje związane z dziećmi niepełnosprawnymi, udało mu się m.in. upamiętnić walczących w Głogowie Żołnierzy Wyklętych, umieszczając na budynku cukrowni pamiątkową tablicę, zaangażować prawie tysiąc osób do poparcia pierwszego społecznego projektu Uchwały w sprawie utworzenia w Głogowie ronda im. Romana Dmowskiego.

W roku 2013, również za jego pomysłem, na murach cukrowni odsłonięto tablicę ku czci Żołnierzy Wyklętych.

W 2018 roku, nieco ponad miesiąc przed jego tragiczną śmiercią, za jego inicjatywą odsłonięto na dworcu PKP pamiątkową tablicę poświęconą przejazdowi pierwszego kolejowego transportu wiozącego z Francji polską armię gen. Józefa Hallera.

A to zaledwie kilka z wielu przykładów jego wkładu w życie miasta i upamiętnianiu jego historii.

Tragiczna śmierć radnego

30 maja 2018 roku pojawiła się informacja o zaginięciu Pawła Chruszcza. Wstrząsnęła ona lokalną społecznością, a na jego poszukiwania ruszyły nie tylko służby ratunkowe, ale też bliscy, przyjaciele i wielu innych mieszkańców Głogowa. Grupy poszukiwawcze tworzyli też kibice Chrobrego Głogów. To właśnie oni 31 maja odnaleźli ciało Pawła Chruszcza. Było to w okolicach Droglowic (gmina Pęcław). Sekcja zwłok wykazała bruzdę wisielczą, a przyczyną zgonu było uduszenie.

Pogrzeb Pawła Chruszcza odbył się 5 czerwca 2018 roku. W uroczystościach pogrzebowych brały udział setki osób. Podczas mszy świętej w kościele pw. św. Klemensa kazanie wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. W ostatniej drodze głogowianina towarzyszyła mu grupa Młodzieży Wszechpolskiej, wielu kibiców Chrobrego Głogów. Był też nieżyjący już Kornel Morawiecki, klubowy kolega brata zmarłego – ówczesnego posła Sylwestra Chruszcza. Radny spoczął na cmentarzu przy ul. Legnickiej.

Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania jego świeci prowadziła Prokuratura Okręgowa w Legnicy. Przesłuchano w charakterze świadków 67 osób, ponadto uzyskano opinie biegłych z zakresu informatyki, medycyny sądowej, mechanoskopii, biologii i genetyki, toksykologii, fizykochemii, daktyloskopii, histopatologii. Przeprowadzono także odtworzenie zapisów zabezpieczonych monitoringów z miejsc, którymi na kilkanaście godzin przed zgonem mógł poruszać się 42-latek. Dodatkowo przeprowadzono analizę kryminalną danych uzyskanych podczas oględzin zabezpieczonych w toku śledztwa urządzeń w postaci komputera i telefonu komórkowego użytkowanych przez Pawła Chruszcza oraz uzyskanych wykazów połączeń telefonicznych z numeru użytkowanego przez pokrzywdzonego.

Prokurator uznał, że dowody wskazywały na to iż Paweł Chruszcz swój czyn zaplanował, m.in. poprzez dokonanie zakupu przedmiotów, które posłużyły do jego dokonania. Po blisko półtora roku, w grudniu 2019 roku umorzono je. W uzasadnieniu śledczy podali, że analiza zgromadzonego materiału dowodowego pozwala na jednoznaczne przyjęcie, iż pokrzywdzony Paweł Chruszcz dokonał skutecznego targnięcia się na swoje życie.

Na decyzję prokuratury składano zażalenie, które później odrzucił Sąd Rejonowy w Głogowie.

Miał żonę i dwóch synów.

Paweł Chruszcz

Dziś czwarta rocznica tragicznej śmierci Pawła Chruszcza

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto