Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Honorowa Obywatelka i Zasłużeni Dla Miasta Głogowa wybrani. Rada przyjęła uchwałę

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Głosowanie odbyło się 18 października
Głosowanie odbyło się 18 października Fot. Arch/Stowarzyszenie Dom w Głogowie
Podczas środowej sesji rady miejskiej w Głogowie rajcy podjęli decyzję o nadaniu tytułów: Honorowy Obywatel Miasta Głogowa oraz Zasłużony Dla Miasta Głogowa.

W środę, 18 października odbyła się w ratuszu kolejna sesja głogowskiej rady miejskiej. W jej trakcie poddane pod głosowanie zostały uchwały dotyczące nadania tytułów "Honorowy Obywatel Miasta Głogowa" oraz "Zasłużony Dla Miasta Głogowa". Radni miejscy zgodzili się na przyznanie ich wszystkim zgłoszonym w tym roku kandydatom.

Zgodnie z tradycją i statutem, tytuł Honorowego Obywatela może w ciągu roku trafić do jednej osoby. Na wniosek m.in. kilku głogowskich stowarzyszeń ma nią tym razem zostać Urszula Murzyńska, założycielka i wieloletnia szefowa Stowarzyszenia na Rzecz Integracji i Usamodzielnienia "Dom w Głogowie". Już w roku 1996 dzięki jej staraniom powstała pierwsza w Polsce koncepcja mieszkania integracyjno-chronionego dla niepełnosprawnych absolwentów SOSW i Domu Dziecka w Głogowie. Kilka lat później udało się urzeczywistnić ten projekt. A na tym się nie zakończyło.

– W wyniku szerokiego dialogu społecznego z różnymi partnerami powstał pierwszy w Polsce kompleksowy i komplementarny system zapobiegania bezdomności (mieszkanie integracyjno-chronione ) i wyjścia z bezdomności poprzez przydział mieszkań z trzech niezależnych źródeł - TBS Sp. z o.o. SM "Nadodrze" i Gminy Miejskiej Głogów – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Troje Zasłużonych dla miasta

Zgodnie ze statutem rada może przyznać też maksymalnie do trzech tytułów Zasłużony Dla Miasta Głogowa. W tym roku trafią one do dwóch byłych prezydentów miasta oraz cenionego lekarza.

I tak jeden z wniosków, złożony przez radnych KWW Rafaela Rokaszewicza, mówi o tytule dla Zbigniewa Matysiaka, lekarza pracującego w Głogowie od 1981 roku. Wcześniej kierował Ośrodkiem Zdrowia w Radwanicach.

– W grudniu 1981 roku został przeniesiony do pracy w głogowskim szpitalu. Przez 19 lat piastował w nim funkcje – wpierw wicedyrektora ds. opieki zdrowotnej (w latach 1981-1990) oraz dyrektora (1990-2000). W roku 2000, został wybrany dyrektorem na trzecią kadencję, z której jednak zrezygnował. W czasie pełnienia funkcji dyrektora szpitala, doprowadził do wybudowania przychodni przy ul. Kościuszki, której budowę oraz pozyskiwanie ministerialnych środków finansowych koordynował. Od 2000 przez kilkanaście lat pracował w Stacji Dializ, znajdującej się w przychodni, o której mowa powyżej. Początkowo jako zastępca kierownika, następnie jako kierownik Stacji Dializ. Od 2014 roku pracuje jako lekarz pierwszego kontaktu w głogowskich przychodniach – czytamy we wniosku.

Radni Platformy Obywatelskiej złożyli zaś wniosek o przyznanie tytułu Zbigniewowi Rybce, który przez dwie kadencje pełnił funkcję prezydnta Głogowa. Był również pomysłodawcą Głogowskich Spotkań Jazzowych i jednym z organizatorów pierwszych Stachuriad.

– W latach 1998–2006, przez dwie kadencje pełnił funkcję prezydenta miasta Głogowa. W czasie swojej prezydentury był gorącym orędownikiem rewitalizacji Starego Miasta i doprowadził do jego skutecznej odbudowy. Z kolei jego wkład w budowanie współpracy międzynarodowej również został zauważony i doceniony – Rybkę uhonorowano nagrodami Rady Europy – czytamy we wniosku.

Z kolei radni Prawa i Sprawiedliwości zawnioskowali o przyznanie tego tytułu Janowi Zubowskiemu, który również przez dwie kadencje był prezydentem Głogowa, a wcześniej nauczycielem i dyrektorem III LO. Przez jedną kadencję był także posłem na Sejm.

– Tą zaszczytną funkcję pełni tylko przez rok, bowiem w 2006 roku głogowianie powierzają mu stanowisko Prezydenta Głogowa. Podczas dwóch kadencji Jana Zubowskiego głogowskie placówki oświatowe przeszły gruntowne remonty co pozwoliło na kształcenie uczniów na najwyższym poziomie z wykorzystaniem nowego sprzętu. Ogromną renowacje renowację przeszła również przyszkolna baza sportowa. Wykonane zostały nowe wielofunkcyjne boiska sportowe. Miasto Głogów za czasów prezydentury Jana Zubowskiego zyskało szereg nowych połączeń drogowych. Infrastruktura drogowa Miasta Głogów za prezydentury Jana Zubowskiego przeszła szereg modernizacji i remontów – pisali we wniosku.

Tradycją w Głogowie stało się, że przyznane tytuły będą wręczane 11 listopada, podczas uroczystej sesji z okazji Święta Niepodległości.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto