Góra św. Anny (niem. Annaberg)
Niewielka osada leżąca ok 15 km na zachód od Głogowa. W jej pobliżu znajdują się rezerwaty: Annabrzeskie Wąwozy i Dalkowskie Jary, o których pisaliśmy niedawno. Rozciąga się tu malownicze wzgórze (175 m n.p.m.), z wyjątkową kaplicą, do której wiodą kręte ścieżki i strome schody. Pierwsze wzmianki o drewnianej jeszcze kaplicy pochodzą z 1514 r. Już w tamtym okresie ściągała ona do siebie pielgrzymów. W kolejnych latach jednak pielgrzymki ustały, a świątynia popadła w ruinę.
Spis treści

Kaplica na górze św. Anny
W 1716 r. wzniesiono tu nową, murowaną kaplicę, a ruch pielgrzymkowy odżył. Obiekt powstał na planie prostokąta. Otrzymał dobudówki – zakrystię i chór, jako osobny budynek z wejściem głównym. Ma jedną nawę, a w prezbiterium są dwa ołtarze. Ołtarz główny przyozdobiony jest obrazem św. Anny, a po obu stronach stoją figury św. Piotra i św. Marii Magdaleny. Obok mieści się ołtarz poświęcony Matce Bożej. Wokół krużganka otaczającego dziedziniec powstały arkady, a całość utworzyła rodzaj atrium (zamkniętej, niezadaszonej przestrzeni).
W czasie wojny budynek kaplicy ucierpiał
Świątynia była remontowana kilkukrotnie w XVIII i XIX w., o czym świadczą napisy na tylnej części ołtarza. Na dachu do 1958 r. znajdowała się zabytkowa kopuła pokryta blachą, lecz podczas gwałtownej wichury uległa zniszczeniu. Budynek w czasie ostatniej wojny mocno ucierpiał, gdyż z racji swego dogodnego położenia służył jako punkt obserwacyjny. Remonty w latach 70., oraz te niedawne poprawiły stan obiektu, jednak gołym okiem widać, że wymaga on dalszych nakładów pracy.