Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Przez wysokie temperatury mdleją pracownicy

Danuta Bartkowiak
Mateusz Golba, piekarz z piekarni Boruta & Malanowski przy ul. Przemysłowej w Głogowie wody w pracy ma pod dostatkiem
Mateusz Golba, piekarz z piekarni Boruta & Malanowski przy ul. Przemysłowej w Głogowie wody w pracy ma pod dostatkiem Fot. Piotr Krzyżanowski
O tym, że nie upał, a bezmyślność pracodawcy może wykończyć człowieka, przekonał się pracownik jednej z firm zajmującej się układaniem kostki polbrukowej. Mężczyzna zasłabł po kilku godzinach pracy w słońcu, a kiedy przyjechało pogotowie ratunkowe okazało się, że szef nie zadbał o wodę dla robotników.

Przez wysokie temperatury mdleją także ekspedientki w sklepach bez klimatyzacji, a także pracownicy firm budowlanych. Ostatnio wzywano pomoc do jednego z marketów, w którym zasłabła sprzedawczyni. - Po trzech godzinach pracy jestem tak zmęczona, że aż w głowie mi się kręci - mówi pani Anna z osiedlowego sklepiku, która wielokrotnie prosiła szefa o zamontowanie klimatyzacji. Bez skutku.

Gorące lato sprawia, że pracownicy pogotowia ratunkowego mają pełne ręce roboty. I choć nie ma w tej chwili więcej wyjazdów niż np. wiosną, to jednak zmieniły się przyczyny wezwań. - Najczęściej są to omdlenia i zasłabnięcia - mówi Beata Kopacka, kierownik stacji pogotowia w Głogowie. Najczęściej przytomność tracą przechodnie na ulicach i w parkach. Jednak, na co zwraca uwagę Beata Kopacka, to wciąż wielu osobom brakuje po prostu wyobraźni. - Nie rozumiem starszej pani, która w samo południe podpierając się laską, bez nakrycia głowy, wyrusza na zakupy i nie obawia się konsekwencji zdrowotnych - dziwi się kierowniczka pogotowia i ostrzega by nie lekceważyć upałów. A najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia, a jednocześnie uzupełnienie organizmu w magnes i potas jest zimny sok pomidorowy oraz maślanka i kefir.

Krzysztof Sadowski z miejskiego ratusza przyznaje, że część urzędników pracuje w dość niekomfortowych warunkach, bo temperatura w nagrzanych słońcem pokojach podnosi się nawet do 25 stopni C. - Specjalista BHP kontroluje na bieżąco temperaturę i jeśli zajdzie taka potrzeba skrócimy czas pracy - mówi rzecznik ratusza.

W piekarni Malanowski & Boruta praca przy wypieku chleba nie jest lekka. Ale pracownicy mają zapewnioną wodę bez ograniczeń.
Niestety, zdecydowanie mniej szczęścia mają pracownicy innych firm, szczególnie budowlanych, gdzie przepisy BHP często są łamane. Wtedy o pomoc można poprosić Państwową Inspekcję Pracy w Legnicy, tel. 76 8629688.

Podyskutuj na forum glogow.naszemiasto.pl
Czy podczas upałów Twój pracodawca przestrzega przepisy BHP? Jeśli nie, czy zamierzasz zgłosić ten fakt Państwowej Inspekcji Pracy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto