Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów lat 70. ubiegłego wieku. Takie było miasto naszych rodziców. Zobacz, jak bardzo się zmieniło. ZDJECIA

Grażyna Szyszka
Budowa pierwszego w mieście wieżowca budziła duże zainteresowanie, rok 1973
Budowa pierwszego w mieście wieżowca budziła duże zainteresowanie, rok 1973 Zdjęcia: Adam Wiśniewski
Zobaczcie zdjęcia Głogowa z lat 70. ubiegłego wieku. Wykonał je Adam Wiśniewski, nieżyjący już nauczyciel Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych. Dokumentował on rozwój miasta utrwalając na zdjęciach budowy osiedli, dróg, ale też zwykłe życie mieszkańców. Tak wyglądało miasto naszych rodziców i dziadków. Bardzo się zmieniło?

Spis treści

Taki był Głogów w latach 70. ubiegłego wieku. Z małego, zniszczonego wojną miasta, budowało się nowe. Powstawały osiedla Hutnik i Kopernik, stawiano mieszkalne bloki na Śródmieściu.
Trzeba dodać, że rozwój miasta miał związek z rozwojem przemysłu miedziowego. Oddana w 1971 r. Huta Miedzi Głogów I, przestała nadążać za duchem czasu (niewystarczające moce przerobowe, kryteria ekologiczne), dlatego rok później podjęto decyzję o rozbudowie Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego. Chodziło o inwestycje w kopalnie oraz budowę nowej huty w Żukowicach. Zlokalizowano ją w sąsiedztwie pierwszej, w pobliżu Wróblina Głogowskiego.

W 1975 roku Głogów liczył 34 tysiące mieszkańców, a już 5 lat później prawie 54 tysiące. W 1996 roku w mieście zanotowano największą liczbę mieszkańców - 74,4 tys.

Huta miedzi miała stanąć w innej wsi koło Głogowa

Mało kto wie, że lokalizację Huty Miedzi Głogów, czyli Żukowice, wskazały ówczesne władze powiatowe. Warszawa brała pod uwagę okolice Przedmościa, ale ostatecznie zdecydowano się na pierwszy wariant. Za tym miejscem przemawiały m.in. sąsiedztwo rzeki, spore rezerwy siły roboczej i rozwinięta sieć energetyczna.

Zdjęcia Adama Wiśniewskiego trafiły do Rafaela Rokaszewicza

Fotografie Adama Wiśniewskiego, zostały przekazane na ręce prezydenta przez rodzinę zmarłego nauczyciela Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych. Był on wielkim pasjonatem fotografii. Od la lat fotografował jak zmieniało się nasze miasto. Pan Adam zmarł w styczniu 2018 roku. Jego wolą było, aby zbiory zdjęć trafiły do prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza. I tak się stało.

Oto Głogów zatrzymany w kadrze ponad blisko pół wieku temu.

Taki był Głogów pół wieku temu

Głogów sprzed pół wieku. Takie było miasto w latach 70. ubie...

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto