Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepła woda w głogowskich kranach jest dużo chłodniejsza. SM Nadodrze: Obniżyliśmy ją o kilka stopni. Dlaczego?

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Mieszkańcy Głogowa mają w kranach chłodniejszą wodę
Mieszkańcy Głogowa mają w kranach chłodniejszą wodę Pixabay.com
Ciepła woda w głogowskich kranach jest dużo chłodniejsza. Głogowianie się martwią większym zużyciem i wyższymi rachunkami, które i tak nie są niskie. SM Nadodrze przyznaje, że obniżyła temperaturę o kilka stopni. Jak to wyjaśnia?

W głogowskich mieszkaniach ciepła woda ma niższą temperaturę. Mieszkańcy się martwią większym zużyciem i wyższymi rachunkami, które i tak nie są niskie.

- Ciepła woda w naszych kranach jest dużo chłodniejsza. Nie dość, że płacimy za ciepło najwięcej w regionie, to teraz jeszcze skoczą do góry rachunki za wodę - mówi Dorota Wolańska, głogowianka, która zgłosiła nam problem. - Mam troje dzieci, które trzeba przecież kąpać. Od jakiegoś czasu leję wo wanny tylko ciepłą wodę, bo wcale nie trzeba jej mieszać z zimną. I licznik bije, bo jest droższa. Aż się boję patrzeć na rachunek! - dodaje kobieta.

SM Nadodrze: Obniżyliśmy wodę o kilka stopni. Dlaczego?

O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy Spółdzielnię Mieszkaniową „Nadodrze”, która administruje większością budynków mieszkalnych w mieście. W odpowiedzi czytamy, że faktycznie obniżono temperaturę o kilka stopni. Jak to wyjaśnia?

- Mając na uwadze horrendalny wzrost cen ciepła, Spółdzielnia podejmuje różne działania mające na celu ograniczenia zużycia ciepła. Szczegółowe analizy wykazały, że koszty utrzymania cyrkulacji ciepłej wody często są wyższe od kosztów samego podgrzania tej wody a tym samym w istotny sposób odbiją się na zużyciu energii cieplnej – odpowiedziała Lidia Chyb – Rodak, rzeczniczka SM Nadodrze. - Mając na uwadze przepisy obowiązujące w naszych zasobach, z których wynika, że temperatura ciepłej wody w punkcie czerpalnym nie powinna być niższa niż 45 stopni Celsjusza, wykonaliśmy przeglądy wszystkich węzłów pod kątem nastawy temperatury ciepłej wody i tam gdzie były wyższe nastawy niż wynikające z przepisów dokonaliśmy stosownej regulacji - wyjaśnia. - Zredukowanie temperatury wyjściowej z węzła o kilka stopni ogranicza koszty cyrkulacji o kilkanaście procent.

Rzeczniczka dodała, że dokonano również zmian w regulaminie rozliczania centralnego ogrzewania, co oznacza, że mieszkańcy w tym sezonie w fakturach za wodę płacą tylko za ciepło potrzebne do jej podgrzania.

- Koszty cyrkulacji będą rozliczone wraz z kosztami centralnego ogrzewania zatem każda oszczędność ciepła w cyrkulacji ciepłej wody wpłynie na wynik rozliczenia sezonu grzewczego – dodaje rzeczniczka spółdzielni.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto