Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atomowy Głogów – spotkanie z Krzysztofem Kiarszysem, profesorem Uniwersytetu Szczecińskiegi

RED
Organizatorzy zapraszają 1 grudnia w sali widowiskowej Klubu Batalionowego przy ul. Wojska Polskiego
Organizatorzy zapraszają 1 grudnia w sali widowiskowej Klubu Batalionowego przy ul. Wojska Polskiego nadesłane
Atomowy Głogów – spotkanie autorskie w sali widowiskowej Klubu Batalionowego przy ul. Wojska Polskiego. Zaproszony gość będzie mówi o archeologii magazynów broni jądrowej w Polsce. Co Głogów miał z tym wspólnego?

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów Oddział w Głogowie i Klub Batalionowy zapraszają na spotkanie autorskie z dr hab. Krzysztofem Kiarszysem profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego pt. „Atomowy Głogów, Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce”. Odbędzie się ono 1 grudnia o godzinie 17 w sali widowiskowej Klubu Batalionowego przy ul. Wojska Polskiego.

Profesor Krzysztof Kiarszys przedstawi podsumowanie swoich kilkuletnich badań, podczas których przeanalizował setki stron archiwalnych dokumentów i raportów sporządzonych przez CIA, NATO oraz służby Układu Warszawskiego, dokumenty wojskowe ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, w tym setki kilometrów kwadratowych odtajnionych zobrazowań satelitarnych, zdjęć lotniczych i pochodnych z lotniczego skanowania laserowego.

Dlaczego „Atomowy Głogów”?

W 1985 roku wprowadzono do Wojska Polskiego samobieżne armaty 2S7 203,2 mm „Pion”. Uzbrojenie to trafiło do 5. Brygady Artylerii Armat w Głogowie. W utworzonym dywizjonie artylerii samobieżnej wielkiej mocy były dwie baterie ogniowe (po 4 armaty w każdej baterii). Zestawy „Pion” miały w czasie wojny odegrać rolę nosicieli taktycznej broni jądrowej. Do działa produkowano różne rodzaje pocisków, w tym co najmniej dwa typy z taktycznymi ładunkami jądrowymi o oznaczeniach 3WB7 oraz 3WB2. Dokumenty archiwalne wskazują na to, że w tajnym „Obiekcie 3002” Armii Radzieckiej, co ujawni prof. Grzegorz Kiarszys, przechowywano 16 pocisków 3WB7 do armat 2S7. Identyczna liczba sztuk amunicji jest wymieniona w planach operacyjnych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z 1986 roku, zarówno w zaczepnym, jak i obronnym scenariuszu operacji, w której miał brać udział głogowski 11. dywizjon artylerii samobieżnej.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto