Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

74-letnia kobieta z Wysokiej koło Przemkowa zgubiła się na grzybach. Znaleziono ją dzień później 16 km od domu

Grażyna Szyszka
74-latka zgubiła się na grzybobraniu i spędziła noc w lesie
74-latka zgubiła się na grzybobraniu i spędziła noc w lesie zdjęcia: KPP Polkowice/arch. red
Koło miejscowości Wysoka (Jakubów Lubiński), kobieta poszła na grzyby i się zgubiła. Po nocy spędzonej w lesie odnalazła się na terenie powiatu bolesławieckiego, aż 16 km od domu!

Dość nieprzyjemną przygodę przeżyła 74-letnia kobieta, która wybrała się na grzybobranie. W minioną niedzielę, 4 października, kilka minut po godzinie 13 wyszła z domu i ruszyła do pobliskiego lasu koło wsi Wysoka na grzybobranie, po czym ślad po niej zaginął.

Polkowiccy policjanci, strażacy oraz znajomi rodziny zaginionej zaraz po otrzymaniu informacji rozpoczęli poszukiwania i nocą przeczesywali bardzo obszerny teren leśny przy drodze wojewódzkiej numer 328 w okolicy miejscowości Wysoka i Jakubowa Lubińskiego.
Następnego dnia dzielnicowi z Nowogrodźca zastali kobietę w miejscu oddalonym o ponad 16 kilometrów od lokalizacji, w której pierwotnie rozpoczęto akcję poszukiwawczą. Na szczęście kobieta po całonocnej leśnej wędrówce cała i zdrowa odnalazła się na terenie powiatu bolesławieckiego.

Wybierając się na grzyby, warto przestrzegać zasad

Policjanci każdego roku w czasie zmorzonego grzybobrania przestrzegają osoby udające się do lasu, aby postępowały odpowiedzialnie i zadbały o własne bezpieczeństwo. Przypominają też zasady, o których należy pamiętać:

  • Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu;
  • Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
  • Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
  • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym.
  • Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej;
  • Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie; Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów;
  • Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie;
  • Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto