Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

300 plus dla sołtysów. Dodatek do emerytury z KRUS. Od lipca można składać wnioski. Komu przysługuje dodatek?

Grażyna Szyszka
300 plus dla sołtysów do emerytury. Kto może składać wniosek?
300 plus dla sołtysów do emerytury. Kto może składać wniosek? arch. redakcji
Od 1 lipca 300 zł dodatku mogą uzyskać osoby, które pełniły funkcję sołtysa i uzyskały wiek emerytalny. Jak długo trzeba być sołtysem, żeby dostać dodatek do emerytury?

Spis treści

Od 1 lipca 2023 r. można składać wnioski o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Świadczenie to mogą uzyskać osoby, które pełniły funkcję sołtysa i uzyskały wiek emerytalny – przypomina Ministerstwo Rolnictwa.

Komu przysługuje świadczenie 300 plus?

O dodatek do emerytury z tytułu pełnienia funkcji sołtysa mogą uzyskać osoby, które spełniają kilka warunków. Świadczenie wypłacane będzie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sołtysom i byłym sołtysom, którzy:

  • pełnili funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji, lecz nie mniej niż 8 lat;
  • uzyskali wiek emerytalny: w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat;
  • nie byli skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Co ważne, przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji.
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa KRUS przyznaje wszystkim osobom pełniącym tę funkcję, niezależnie od pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innego organu rentowego.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o przyznanie świadczenia należy złożyć oddziale regionalnym albo placówce terenowej KRUS. Do wniosku należy dołączyć:

  • zaświadczenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji oraz
  • oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Co, jeśli brakuje dokumentów potwierdzających pełnienie funkcji sołtysa?

W przypadku braku dokumentów potwierdzających pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje (nie mniej niż 8 lat), zaświadczenie może być zastąpione pisemnym oświadczeniem złożonym przez osobę składającą wniosek o spełnieniu tego wymogu. Zaświadczenie musi być potwierdzone pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 5 osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto