Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złodzieje rowerów wciąż grasują w Głogowie. Policja radzi jak zmniejszyć ryzyko kradzieży

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Rower to popularny w Głogowie środek transportu. Niestety, to również łakomy kąsek dla złodziei. Policja często otrzymuje zgłoszenia o kradzieżach takich pojazdów.

Sporo z nich udaje się odzyskać, a złodziei zatrzymać. Niestety, nie zawsze tak jest. Niektóre rowery nie wracają już do właścicieli. Policja radzi więc co zrobić, żeby zabezpieczyć swój jednoślad najlepiej, jak to możliwe.

– Unikajmy sytuacji, w której rower będzie pozostawiony bez odpowiedniej ochrony, np. w okolicy sklepu, czy na klatce schodowej. Kradzieże rowerów to zdarzenia najczęściej przypadkowe. Złodziej wykorzystuje pozostawienia roweru na tzw. „chwilę” bez żadnych zabezpieczeń i dozoru, jako okazję, która mu się przytrafiła. Odnotowywane były też kradzieże z piwnic czy garaży, w których rowery były przechowywane – mówi Łukasz Szuwikowski z KPP Głogów.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Policjanci przypominają, że należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego roweru. W sytuacjach, kiedy policjanci odzyskują skradziony rower, próbują go zidentyfikować i ustalić do kogo należy oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży.

– Dużym ułatwieniem jest zabezpieczenie informacji, które pomogą w poszukiwaniu oraz identyfikacji skradzionego jednośladu. Poszkodowany, który zgłaszając kradzież, okaże policjantowi zdjęcie utraconego roweru, poda jego numer fabryczny wybity na ramie i cechy charakterystyczne, bardzo ułatwi identyfikację skradzionej rzeczy. Zdarza się bowiem tak, że po zatrzymaniu złodzieja rowerów, zabezpieczamy skradzione pojazdy ale nie wiemy czyją są własnością. Są też sytuacje kiedy zgłaszający kradzież roweru, nie jest w stanie podać jego cech identyfikacyjnych – dodaje Łukasz Szuwikowski.

Ważne jest też stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Dzięki nim możemy w znacznym stopniu utrudnić kradzież roweru, a nawet zniechęcić do niej.

– Stosowanie specjalnych łańcuchów, zamków czy kabłąków może skutecznie zniechęcić złodzieja. Ważne jest odpowiednie założenie takiego zabezpieczenia – nie może to być szprycha lub koło, ponieważ sprawca może je zdjąć i pozostawić na miejscu, kradnąc resztę pojazdu – mówi policjant.

Zwracaj uwagę na kamery albo... zdejmij siodełko

Jak mówią policjanci, dodatkowo można pojazd zostawić w pobliżu miejsca działania kamer monitoringu. Takie kamery znajdują się w pobliżu banków, bankomatów, domów handlowych i ważniejszych instytucji.

– Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży nagranie zdarzenia może pomóc w odnalezieniu roweru i ustaleniu sprawcy. Z pozostawianego roweru można zdjąć drobne elementy np. liczniki, lampki bateryjne, a nawet siodełko. Złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec. Pamiętajmy, że zdjęcia roweru, a także jego oznakowanie znacznie ułatwiają jego identyfikację w przypadku kradzieży – kończy Szuwikowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto