Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szkole Podstawowej w Jaczowie uczeń 3 klasy ustanowił rekord w rozwinięciu liczby Pi

Grażyna Szyszka
Aleksander Sowiżdżał, uczeń klasy 3b rozwinął liczbę Pi do 204 cyfry po przecinku!
Aleksander Sowiżdżał, uczeń klasy 3b rozwinął liczbę Pi do 204 cyfry po przecinku! Nadesłane
W Szkole Podstawowej w Jaczowie już kolejny raz obchodzono Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Przypada on 14 marca. Podczas święta, Aleksander Sowiżdżał, uczeń klasy 3b rozwinął liczbę Pi do 204 cyfry po przecinku!

We wrotek, 14 marca Szkoła Podstawowa w Jaczowie świętowała Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Tradycją szkoły jest konkurs na rozwinięcie tej cyfry po przecinku. W tym roku nowy rekord szkoły ustanowił Aleksander Sowiżdżał, uczeń klasy 3b rozwijając liczbę Pi do 204 cyfry po przecinku!

W poprzednich latach mistrzami szkoły byli:

  • Mateusz Hołówko z 56 cyframi po przecinku
  • Kacper Woźniak z 84 cyframi po przecinku.

- Mamy plany, by taki konkurs stał się już nie tylko nasz, szkolny, ale także powiatowy – mówi Elżbieta Urbanowicz – Przysiężna, nauczycielka SP w Jaczowie.

Liczba Pi, skąd się wzięła i dlaczego jej święto wyznaczono na 14 marca?

Wybór tej daty nie jest przypadkowy i odwołuje się on do pierwszych trzech cyfr liczby pi, tj.“3,14” – cyfra “3”, ponieważ marzec jest trzecim miesiącem w kolejności zgodnie ze schematem kalendarza gregoriańskiego.
Choć w zbiorze liczb rzeczywistych znajduje się nieskończenie wiele liczb niewymiernych to właśnie pi jest tą szczególną liczbą. Jest wartością, bez której matematyka, fizyka i inne nauki ścisłe i techniczne na nich bazujące nie mogłyby się obejść.
3, 14 – tyle wynosi liczba Pi w przybliżeniu. Dla bardziej wtajemniczonych: 3,1416. Liczba Pi jest liczbą niewymierną, a to znaczy, że nigdy nie poznamy jej dokładnej czy pełnej wartości. Skąd się wzięła? Jest to wynik dzielenia obwodu koła przez jego średnicę i to niezależnie od tego, jak duże czy małe koło weźmiemy.
Pi zwana jest także ludolfiną na cześć Ludolpha van Ceulena, który obliczył wartość liczby pi do 35. miejsca po przecinku.
Obecnie znamy 12 bilionów cyfr po przecinku ale wiemy ,że jest ich nieskończenie wiele. Japończyk ustanowił rekord świata recytując przez 16 godzin 100 000 cyfr liczby Pi.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto