Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na telefonicznych oszustów. Twierdzą, że prowadzą działania przeciw hakerom

Grażyna Szyszka
Telefoniczni oszuści nie ustają w próbach wyłudzenia pieniędzy. W ostatnim czasie na terenie Głogowa przestępcy podający się za policjantów, usiłowali wyłudzić spore kwoty, twierdząc, że prowadzą działania przeciw hakerom. Tym razem nie udało im się nikogo oszukać. Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Oszuści, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych, cały czas zmieniają metody swojego działania. Podszywają się pod krewnych, pracowników różnego rodzaju instytucji, czy też funkcjonariuszy. Wykorzystują chęć udzielenia pomocy przez osoby starsze, w tym pomocy finansowej, krewnym „będącym w potrzebie”. Dlatego tak ważna jest ogólnie mówiąc zasada ograniczonego zaufania.
- Tym razem postanowili nieco zmodyfikować swoją metodę. Podając się za funkcjonariusza policji prowadzącego działania antyhakerskie, usiłowali namówić osoby do których telefonują, do wypłaty pieniędzy z konta - informuje Bogdan Kaleta, oficer prasowy głogowskiej komendy policji. - Twierdzili, że konto bankowe jest zagrożone przez przestępców.
Osoby do których zadzwonili oszuści nie dały się nabrać oszustom oraz poinformowały o tych próbach policję.

Aby zapobiec oszustwu policja radzi:

* bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,

* informować policję o każdej próbie oszustwa,

* konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,

* nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,

* prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek– ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby

czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.

Lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego niż stracić dorobek życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto