Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja radzi jak bezpiecznie spędzić święta

Redakcja
Wielu z nas spędzi okres Świąt Wielkanocnych odwiedzając krewnych. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, by w tym czasie odpowiednio zabezpieczyć nasze domy i mieszkania. Należy też pamiętać o zwiększonej ostrożności na drogach.

– Przed świętami oraz w ich trakcie głogowska policja prowadzić będzie wzmożone działania „Wielkanoc 2017”, w szczególny sposób zwracając uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Nie dajmy się ponieść nerwom oraz pośpiechowi i bezpiecznie dojedźmy na zakupy, do domu i ze świątecznymi odwiedzinami. Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. W miejscach takich jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy taki zauważymy, reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku, gdy będziemy w posiadaniu większej ilości gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się ją chować w wewnętrznych kieszeniach naszego odzienia – radzi Bogdan Kaleta, oficer prasowy KPP Głogów.

Nie można też zapomnieć o odpowiedznim zabezpieczeniu domów, gdy wyjeżdżamy na dłuższy okres. Kiedy my świętujemy, może dojść do kradzieży. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem, wodą, dokładnie zamknąć drzwi i okna. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkania i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

– Przypominamy również o wielkanocnym „lanym” poniedziałku. Postarajmy się aby obyczaj „śmigusa dyngusa” nie przerodził się w wybryki chuligańskie czy w skrajnym przypadku nie doprowadził do tragicznego finału. Apelujemy do rodziców o uświadomienie pociechom, że polewanie wodą przypadkowych przechodniów i pojazdów w ruchu, zrzucanie woreczków z wodą z okien budynków i inne tego typu zachowania, to narażanie innych na niebezpieczeństwo – dodaje Kaleta.

Warto pamiętać, że oblanie wodą może stanowić wykroczenie. Czyn taki może naruszać wiele przepisów karnych pochodzących z kodeksu wykroczeń. Oblewanie może zostać zakwalifikowane pod zakłócanie spokoju i porządku publicznego, spowodowanie niebezpieczeństwa przez wyrzucanie przedmiotów i wylewanie płynów lub jako nieobyczajny wybryk. W skrajnych sytuacjach naruszony może dojść do zniszczenia mienia np. drogiego ubrania.

Jeżeli oblewane są samochody, czyn taki może stanowić wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, a w szczególności rzucanie przedmiotami w pojazdy w ruchu, utrudnianie ruchu na drodze jak i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nikt też nie jest w stanie przewidzieć reakcji zaskoczonego kierowcy.

– W takich sytuacjach policja będzie reagować stanowczo, kierując sprawy do odpowiednich instytucji a w przypadku nieletnich dodatkowo powiadamiając szkoły i rodziców. Osoby poszkodowane mogą też dochodzić swoich praw i wyrównania strat na drodze cywilnej – zapewnia Bogdan Kaleta. – Podczas Świąt Wielkanocnych jak co roku nad bezpieczeństwem czuwać będą policjanci. Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub dzwoniąc pod numer 112 lub 997. Policjanci będą sprawdzać każdy tego typu sygnał!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto