Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pilnie potrzebna jest krew! Bardzo niskie rezerwy, jedna grupa na wyczerpaniu

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Kurczą się rezerwy krwi
Kurczą się rezerwy krwi 123RF
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje o oddawanie krwi. W okresie jesiennym mocno zmniejszyły się jej rezerwy, a jedna grupa jest na wyczerpaniu.

Spis treści

Brakuje krwi - apel do krwiodawców

Apel do wszystkich krwiodawców i osób, które mogą nimi zostać. Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, aktualne rezerwy krwi kurczą się w niepokojącym tempie. Dlatego też RCKiK wydało komunikat z prośbą o pomoc.

– Sezon jesienny oraz towarzyszące mu infekcje wirusowe spowodowały zmniejszone stany magazynowe krwi i jej składników. Natomiast zapotrzebowanie składane przez szpitale na krew i jej składniki utrzymuje się na wysokim poziomie. Wyczerpują się zapasy krwi wszystkich grup o ujemnym RhD, niewielkie są też stany zapasów krwi grup RhD dodatnich – czytamy w nim.

W tej chwili pilnie potrzebna jest krew grup 0 RhD-, A RhD-, B RhD- oraz A RhD + i B RhD+. Właśnie B RhD- jest obecnie na wyczerpaniu, ale wkrótce również pozostałe mogą sięgnąć krytycznych poziomów.

– Stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, dlatego będziemy wdzięczni za Państwa pomoc – dodaje RCKiK.

Gdzie można oddać krew w Głogowie?

Terenowy oddział RCKiK w Głogowie działa w budynku Głogowskiego Szpitala Powiatowego przy ul. Kościuszki 15 (osobne wejście z prawej strony głównego budynku).

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek -7.00 - 15.00
  • Wtorek - 7.00 - 12.00
  • Środa - 7.00 - 12.00
  • Czwartek - 7.00 - 15.00
  • Piątek - 7.00 - 12.00

Kto może oddać krew?

Warto pamiętać, że oddawanie krwi uzależnione jest pewnymi warunkami. Krew może oddać każda osoba dorosła w wieku 18-65 lat, która waży powyżej 50 kg i nie przyjmuje leków na stałe. Dodatkowo w ciągu ostatnich 6 miesięcy u osoby, która chce zostać krwiodawcą nie mogą być wykonywane zabiegi takie jak akupunktura, tatuaż, przekłucia uszu lub innych części ciała oraz zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia). Przyszły krwiodawca w tym czasie nie może też być leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi nie można być przeziębionym lub mieć innego rodzaju infekcji, nie należy również brać żadnych leków. Trzeba natomiast się wyspać i kilka dni wcześniej dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, czyli wypijać co najmniej 2 litry wody. Nie można również spożywać alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, ani palić papierosów w ciągu 24 godzin poprzedzających oddanie krwi.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto