Odnawialny gaz pomaga się rozwijać regionom i daje korzyści mieszkańcom

Materiał informacyjny ENGIE
– Potrzebujemy niezależności energetycznej, a także zielonych paliw. I my pod Głogowem zbudujemy nowoczesną instalację, która odpady rolne i spożywcze zamieni w ekologiczny gaz. Wszyscy na tym zyskają – mówi Jędrzej Mieszkowski, Business Development Manager Renewables Gases Europe z ENGIE.

Dlaczego zielony gaz staje się dzisiaj tak ważny?

Jesteśmy w przededniu wielkiej rewolucji energetycznej. I to nie tylko dotyczy gazu, ale także energii. Europa przestawia się mocno na zielone moce. Również gospodarka naszego kraju powinna być konkurencyjna i postawić na odnawialne źródła energii. Dlatego, aby zapewnić stabilność systemu energetycznego i konkurencyjność gospodarek europejskich, należy rozwijać wszystkie źródła energii odnawialnej. Skala i pilność transformacji energetycznej sprawiają, że jest to bezprecedensowe wyzwanie dla Europy. Dla ENGIE zaś jest to sedno strategii firmy na najbliższe lata. Biometan będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej w Europie. Chcemy wykorzystać wiedzę i doświadczenia uzyskane podczas realizacji projektów biometanowych, które już działają w Europie i zbudować pod Głogowem nowoczesną instalację, która przyniesie wiele dobrego dla rozwoju miasta, regionu, a także dla mieszkańców.

Możemy wymienić korzyści z instalacji, którą wybuduje ENGIE?

Jest ich wiele, szczególnie dla lokalnej społeczności, ponieważ instalacja będzie przetwarzać odpady na energię odnawialną. W przypadku biometanowni produkcja biogazu, który później jest oczyszczany do biometanu, polega na przetwarzaniu odpadów pochodzenia spożywczego. Ta, która będzie budowana na terenie Miejskiej Strefy Inwestycyjnej pod Głogowem, będzie produkować około 1500 m³ biometanu na godzinę i ta produkcja będzie prowadzona w sposób, który nie będzie wydzielał odorów do środowiska. Wiem, że to jest element, który jest punktem uwagi wszystkich społeczności, więc od razu na początek chciałem zapewnić, że te odory nie będą uwalniane.

No właśnie, sporo osób martwi się pewnie przede wszystkim o ten aspekt. Jak wygląda sprawa techniczna produkcji biometanu?

Biometan jest produkowany w instalacji hermetycznie zamkniętej, beztlenowej, bez dostępu powietrza i dlatego właśnie mamy kontrolę nad odorami. Substraty, które są przywożone, nie są składowane na otwartym powietrzu, tylko są od razu przekazywane do przetwarzania w zbiornikach fermentacyjnych i dzięki temu, że instalacja jest szczelna, hermetycznie zamknięta i proces przebiega bez dostępu powietrza, to unikamy ryzyka, że odory będą wydzielane do otoczenia.

A inwestor, jaką rolę odgrywa na rynku energetycznym?

ENGIE jest międzynarodową korporacją, która jest obecna w 31 krajach na świecie, zatrudnia ponad 96000 osób, działa w energetyce odnawialnej i to jest zarówno produkcja energii elektrycznej, na przykład z farm wiatrowych czy fotowoltaicznych, ale również działa bardzo aktywnie w obszarze dystrybucji gazu ziemnego, a ostatnio także w produkcji tak zwanych „zielonych gazów”, czyli na przykład biometanu. ENGIE ma ambitne cele. Jest liderem transformacji energetycznej. Bardzo znacząco zredukowała swój ślad węglowy w ostatnich latach poprzez zamykanie bądź modernizację instalacji produkujących energię z paliw kopalnych. W przypadku biometanu mamy możliwość produkcji odnawialnego gazu, który następnie może być wykorzystywany zarówno w przemyśle, jak i w transporcie. To są głównie cele i zamierzenia, żeby produkować jak najwięcej odnawialnych energii w różnych postaciach, między innymi właśnie jest to biometan, który ma być produkowany w instalacji w Głogowie.

Projekt SilVirCo – inwestycja ENGIE dotycząca budowy biometanowni na terenie Miejskiej Strefy Inwestycyjnej pod Głogowem. ENGIE to globalny gracz w dziedzinie niskoemisyjnej energii i usług. Grupa ma ugruntowaną pozycję w Europie, jest liderem transformacji energetycznej i jednym z największych dostawców energii na świecie.

Dowiedz się więcej o projekcie. Poznaj jego zalety, w tym także korzyści dla rolników. Wejdź na stronę www.silvirco.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto