Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na kominie głogowskiej huty wykluły się młode sokoły wędrowne. Ruszył konkurs na nadanie imion maluchom

Grażyna Szyszka
Na kominie Huty Miedzi „Głogów" wykluły się młode sokoły. Pierwszy we wtorek, 27 kwietnia, drugi wczoraj rano, a trzeci dzisiejszej nocy.

Para sokołów wędrownych - Bohun i Szira, które żyją w gnieździe na kominie głogowskiej huty, doczekały się trzech piskląt. Czekamy na ostatnie. Malutkie sokoły mają się dobrze i domagają się jedzenia. Troskliwa matka - Szira, pochodzi z Niemiec. Wykluła się w gnieździe na słupie wysokiego napięcia koło miejscowości Guben / Spreewald w 2012 roku. Posiada obrączkę złotą i srebrną z kodem 9LS. W Głogowie rezyduje od 2016 roku. Zmieniła rezydującą wcześniej samicę z Czech o imieniu Fiona.
Gniazdo na kominie można obserwować na bieżąco na stronie Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "SOKÓŁ". Tam też można zgłaszać imiona dla pisklaków. Głosowanie potrwa do 4 maja.

Sokoły mają się tu dobrze

Pierwszy raz sokoła wędrownego zaobserwowano w Hucie Miedzi „Głogów” 9 marca 2007 roku. Kilka dni z rzędu dorosły osobnik przesiadywał na instalacjach na terenie HMG II.
13 maja 2008 roku na terenie HMG znaleziono dorosłą samicę sokoła wędrownego, która uległa wypadkowi podczas polowania. Pracownik Oddziału Technicznego Jacek Medyński zgłosił fakt przebywania sokoła wędrownego na torowisku między Hutą I a Hutą II.  Polująca na gołębia domowego samica nie wyhamowała lotu i uderzyła w międzytorze, stwierdził Heżyk Artur, bezpośredni obserwator feralnego zdarzenia. Paweł Frąckowiak i Dariusz Matijczak – pracownicy Działu Ochrony Środowiska Huty Miedzi „Głogów” przetransportowali ranną samicę do siedziby Przemkowskiego Parku Krajobrazowego oddając sokoła w opiekę Markowi Cieślakowi. Stamtąd ptak trafił do lecznicy weterynaryjnej w Legnicy. Po udzieleniu pierwszej pomocy sokoła przekazano pod dalszą opiekę do hodowli sokołów prowadzonej przez Günthera Trommera koło Leszna. Na podstawie obrączki stwierdzono, że została ona zaobrączkowana 15 maja 2004 r. jako pisklę w gnieździe na skale w Czechach niedaleko miejscowości Ceska Lipa, w odległości licząc w linii prostej ok. 160 km od Głogowa. Okoliczności znalezienia sokoła pozwalały przypuszczać, że jest to osobnik lęgowy. Potwierdzeniem tego był fakt znalezienia 2 jaj na kominie HMG II tzw. koniczynce.
Aby umożliwić sokołom bezpieczne wyprowadzanie lęgu podjęto decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na jednym z kominów HMG. Jesienią 2008 roku na kominie HMG II tzw. „koniczynce” została zamontowana platforma lęgowa. Dowodem na trafność wyboru miejsca było to, że w marcu 2009 r. w gnieździe były trzy jaja sokoła wędrownego. Po miesiącu oczekiwania wykluły się 3 młode ptaki. Zostały one zaobrączkowane w połowie maja, a w sierpniu opuściły na dobre rodzinne strony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto