Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masowy grób przy kolejowym dworcu we Wschowie. W mogile z 1945 roku odkryto 19 szkieletów!

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
W masowym grobie odnaleziono łącznie szczątki 19 żołnierzy niemieckich i radzieckich.
W masowym grobie odnaleziono łącznie szczątki 19 żołnierzy niemieckich i radzieckich. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost
We Wschowie, w rejonie dworca kolejowego odkryto masowy grób z 1945 roku. W mogile znajdowało się 19 szkieletów. Odnaleźli je członkowie Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost.

Prace poszukiwawcze we Wschowie prowadzone były przy ul. Kazimierza Wielkiego, w pobliżu dworca kolejowego. Członkowie organizacji Pomost wybrali to miejsce, gdyż wskazał je nieżyjący już mieszkaniec Wschowy, mówiąc, ze w mogile pochowano trzech żołnierzy Wehrmachtu.

W jednej mogile żołnierze niemieccy i radzieccy

Ekshumację przeprowadzono we wtorek, 13 czerwca. Okazało się, że grób skrywał znacznie więcej szczątków, niż się spodziewano.

- We wskazanym miejscu odkryliśmy jednak długi na ponad 4 metry pochówek masowy, w którym wspólnie pogrzebano poległych w walce żołnierzy niemieckich i radzieckich – informują członkowie Pomostu. - Odkryty obiekt stanowi tak zwany „grób mieszany”, czyli taki, w którym wspólnie pochowano żołnierzy obu walczących stron.

19 szkieletów w jednym grobie

Jak zaznaczają członkowie organizacji, w takim wypadku prace ekshumacyjne wymagają szczególnej ostrożności przy interpretacji oraz precyzji w trakcie podejmowania szczątków.

Zobaczcie zdjęcia

W masowym grobie odnaleziono łącznie szczątki 19 żołnierzy niemieckich i radzieckich.

Masowy grób przy kolejowym dworcu we Wschowie. W mogile z 19...

- Kluczową rolę stanowią przedmioty rejestrowane przy poległych, a w szczególności guziki mundurowe i wojskowe obuwie. Na tej podstawie udało nam się określić, iż grób posiadał dwie wyraźnie strefy. 11 żołnierzy niemieckich pochowano w dwóch warstwach z głowami skierowanymi na południe, natomiast czerwonoarmistów (co najmniej ośmiu) ułożono naprzemianlegle, także w dwóch warstwach, z głowami po stronie północnej – informują.

Szczątki żołnierzy niemieckich, przy których nie odnaleziono żadnych znaków tożsamości, zostaną przeniesione na Niemiecki Cmentarz Wojenny na Miłostowie w Poznaniu. Dalsze losy szczątków żołnierzy radzieckich pozostają w gestii Instytutu Pamięci Narodowej.

Zobaczcie też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto