Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec z nocnymi i świątecznymi dyżurami aptek. Do której otwarte będą w Głogowie?

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Arkadiusz Gola
Od 1 stycznia w życie weszły nowe przepisy regulujące pracę aptek. Znoszą one m.in. konieczność przymusowego pełnienia nocnych dyżurów. Jak będzie to teraz wyglądać w Głogowie?

Po długich negocjacjach i ustaleniach od Nowego Roku weszły w życie nowe przepisy, które regulują pracę aptek. Jedną z najważniejszych zmian z tym związanych jest zniesienie obowiązku pełnienia darmowych dyżurów nocnych oraz świątecznych. Od teraz apteki same ustalają w jakich godzinach będą otwarte (o ile w ogóle) w godzinach nocnych, niedziele oraz dni świąteczne.

Do tej pory apteki dostarczały harmonogram pracy do Starostwa Powiatowego. Koordynowany był on tak, aby każdego dnia choć jedna apteka była otwarta w godzinach nocnych lub w dzień świąteczny. Placówki były przez przepisy zmuszane do pełnienia takich dyżurów nieodpłatnie. Teraz już tak nie będzie.

– Zgodnie z informacjami posiadanymi przez Starostwo Powiatowe w Głogowie, apteką najdłużej pracującą w Głogowie - również w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy - jest Apteka Centrum Zdrowia przy Alei Wolności 34. Pracuje ona od godziny 7.00 do godziny 23.00 – mówi Edyta Sambor z głogowskiego starostwa.

Jeśli ktoś chce sprawdzić w jakich godzinach działa dana apteka, może to zrobić na stworzonym na rządowych stronach rejestrze aptek Znajdziecie go pod tym linkiem.

O ile w dużych miastach aptekom wciąż opłaca się pracować w nocy, to miasta średniej wielkości oraz mniejsze nie mają tak dobrej sytuacji. W takich miastach dla aptek koszty takiego nocnego czy świątecznego dyżury bywały często większe niż zyski. Dlatego też teraz za takie nocne dyżury aptekom miałby płacić NFZ. Czy sprawi to, że więcej placówek będzie chętnych do pracy w takich godzinach? W Głogowie jeszcze nie wiadomo, czy któraś apteka się na to zdecyduje.

Sami aptekarze i farmaceuci z nadzieją patrzą na nowe przepisy. Zapewniają też, że zmiany nie przynoszą zagrożenia dla pacjentów.

– Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, które w ostatnim czasie jest artykułowane przez włodarzy niektórych powiatów, że niepełnienie przez aptekę dyżurów, zwłaszcza nocnych, powoduje zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Próba przypisywania odpowiedzialności aptekom za ten stan rzeczy jest nieuczciwa i nie ma oparcia w rzeczywistości. Pacjenci w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia mają możliwość skorzystania z placówek ochrony zdrowia, które są czynne całodobowo, takich jak szpitale czy placówki prowadzące nocną i świąteczną opiekę medyczną – czytamy w komunikacie Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto