MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Klocki hamulcowe. Docieranie klocków hamulcowych. Jak to się robi?

Paweł Piątek
Klocki hamulcowe wymagają odpowiedniego dotarcia, zanim zaczną optymalnie współpracować z tarczą hamulcową. Jak zrobić to profesjonalnie? W dzisiejszym poradniku eksperci marki Steinhof zwracają uwagę na najpopularniejszą metodę.
Klocki hamulcowe wymagają odpowiedniego dotarcia, zanim zaczną optymalnie współpracować z tarczą hamulcową. Jak zrobić to profesjonalnie? W dzisiejszym poradniku eksperci marki Steinhof zwracają uwagę na najpopularniejszą metodę. Steinhof
Klocki hamulcowe wymagają odpowiedniego dotarcia, zanim zaczną optymalnie współpracować z tarczą hamulcową. Jak zrobić to profesjonalnie? W dzisiejszym poradniku eksperci marki Steinhof zwracają uwagę na najpopularniejszą metodę.

Spis treści

Układ hamulcowy jest złożonym mechanizmem, w którym od tego, jak działają ze sobą wszystkie podzespoły, zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Obojętnie, czy wyjeżdżamy nowym samochodem prosto z salonu, czy mamy nowy komplet klocków po serwisie. W każdej z tych sytuacji musimy pamiętać o ich dotarciu. Inaczej nie możemy korzystać z pełnego zakresu ich możliwości.

Jak docierać klocki hamulcowe?

Kiedy wymieniamy klocki hamulcowe, równie ważne jak ich jakość jest prawidłowe przeprowadzenie procesu dotarcia. Dotarcie klocków i tarcz hamulcowych nie polega jedynie na mechanicznym dopasowaniu tych elementów. Kluczowe jest przede wszystkim na stworzenie odpowiedniego filmu ciernego. Wpływa on znacząco na skuteczność hamowania. Proces ten wymaga od kierowcy zrozumienia i cierpliwości, gdyż tylko poprawnie przeprowadzone dotarcie gwarantuje optymalną pracę hamulców.

Dlaczego docieranie klocków jest takie ważne?

Prawidłowo odłożony film cierny na tarczach hamulcowych pełni kilka kluczowych funkcji. Po pierwsze, zwiększa współczynnik tarcia, co bezpośrednio przekłada się na efektywność hamowania. Po drugie, film ten działa jako ochronna bariera dla tarcz. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko ich przegrzewania i zużycia. Ponadto równomierne rozłożenie warstwy ciernego materiału zapobiega nierównemu zużyciu tarcz, co jest częstym problemem przy niewłaściwie dotartych klockach.

Najpopularniejsza metoda docierania klocków hamulcowych

- Jako eksperci od układów hamulcowych rekomendujemy wybranie ogólnej i najbardziej uniwersalnej metody docierania klocków hamulcowych. Jest to metoda zalecana dla większości kierowców, szczególnie tych, którzy użytkują pojazd w normalnych, codziennych warunkach - mówi Dawid Tarchała, Kierownik działu Badań i Rozwoju w Grupie Steinhof.

Kluczowe zasady tej metody to:

  • unikanie gwałtownych hamowań - pierwsze 200-300 km po montażu nowych klocków powinno się unikać gwałtownych i nagłych hamowań. To pozwoli na stopniowe budowanie filmu ciernego bez ryzyka przegrzania komponentów;
  • łagodne hamowania - początkowe hamowania powinny być łagodne i prowadzone z prędkości nie większej niż 50 km/h, najlepiej bez zatrzymywania się do zera, jeśli pozwala na to sytuacja na drodze;
  • częste używanie hamulca - używanie hamulca w miarę często, ale bez nadmiernego przeciążania, pomaga równomiernie rozłożyć film cierny na całej powierzchni tarczy;
  • unikanie długotrwałego przytrzymywania hamulca - podczas postojów na światłach czy w korkach warto unikać długotrwałego przytrzymywania wciśniętego pedału hamulca, co może prowadzić do lokalnego przegrzania tarczy.

- Nieprawidłowe dotarcie klocków hamulcowych może prowadzić do szeregu problemów, włączając niską skuteczność hamowania, przegrzewanie, piski oraz nierównomierne zużycie tarcz, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Stosując się do zaleceń dotyczących odpowiedniego dotarcia, zyskujesz pewność, że twój układ hamulcowy będzie funkcjonować niezawodnie i efektywnie - podsumowuje Dawid Tarchała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Klocki hamulcowe. Docieranie klocków hamulcowych. Jak to się robi? - Motofakty

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto