Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góralskie wesele pod Głogowem. Tak się bawili na bukowińskim weselu w Koźlicach. ZDJĘCIA

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wielkie góralskie wesele - tak bawiono się w Koźlicach
Wielkie góralskie wesele - tak bawiono się w Koźlicach Kacper Chudzik
Oj działo się w Koźlicach w gminie Gaworzyce. Na zaproszenie zespołu Dawidenka i lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich zjechali na góralskie wesele ludzie z całej okolicy.

W sobotę, 10 września, w parku w Koźlicach zorganizowane zostało wielkie bukowińskie wesele. Jego cel był jeden - pokazać zebranym bogatą kulturę górali czadeckich, od których pochodzi spora część mieszkańców tej wsi w gminie Gaworzyce. Do Koźlic, położonych około 15 kilometrów od Głogowa, zjechali goście z całego regionu. A to dlatego, że Zespół Górali Czadeckich „Dawidenka" oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Koźlicach zaprosili do zabawy wszystkich chętnych. Na ulicach wokół parku pojawiło się sporo samochodów na rejestracjach głogowskich, polkowickich, wschowskich a nawet zielonogórskich.

Bukowińskie wesele w Koźlicach pod Głogowem
Wielkie góralskie wesele - tak bawiono się w KoźlicachKacper Chudzik

Ślub był fikcyjny, jednak cała reszta zabawy była jak najbardziej prawdziwa. Nie zabrakło skocznych tańców, smacznego jedzenia, oczepin, przyśpiewek i wielu innych zwyczajów. Zabawy było sporo.

– Niektóre te tradycje są jeszcze tutaj kultywowane, ale większość odeszła w zapomnienie. Staramy się przekazać je młodym, żeby wiedzieli skąd pochodzą. Bo jak nie będą wiedzieli skąd pochodzą, to nie będą wiedzieli kim są – mówiła Emilia Maślak, kierowniczka zespołu Dawidenka.

Bukowińskie wesele w Koźlicach pod Głogowem
Wielkie góralskie wesele - tak bawiono się w KoźlicachKacper Chudzik

Korzenie mieszkańców Koźlic sięgają Bukowiny

Głównym celem wesela było pokazanie niesamowitej i bogatej kultury górali czadeckich.

– Moi dziadkowie pochodzili z Tereblacza, na dzisiejszej Ukrainie. Po wojnie przyjechali na te tereny i osiedlili się w Koźlicach. Trochę różnili się od innych osób, więc pochowali stroje i nie obnosili się z tradycją. Ale moja mama i inne osoby z jej pokolenia postanowiły, że tak być nie może. Że mamy piękną tradycję i kulturę i trzeba ją pokazywać – mówi Marta Maślak, koordynatorka projektu „Bukowińskiego Wesela".

Tak narodził się Zespół Górali Czadeckich „Dawidenka", który stał się także życiem młodszego pokolenia - osób takich jak pani Marta, ale też kolejnych. Bo jak dodaje z dumą, w Dawidence i wokół niej prężnie działa także młodzież i dzieci, których nie trzeba do tego szczególnie namawiać. Zespół stał się lokalną dumą.

Bukowińskie wesele w Koźlicach pod Głogowem
Wielkie góralskie wesele - tak bawiono się w KoźlicachKacper Chudzik

I było to widać podczas Bukowińskiego Wesela w tamtejszym parku. Bo w barwnych, góralskich strojach bawili się tam ludzie w różnym wieku. A razem z nimi bawili się też goście, którzy zjechali w sobotę do Koźlic.

Zobaczcie zdjęcia z góralskiego wesela w Koźlicach pod Głogowem.

Wielkie góralskie wesele - tak bawiono się w Koźlicach

Góralskie wesele pod Głogowem. Tak się bawili na bukowińskim...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto