Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Solankowa tężnia na osiedku Kopernika cieszy się powodzeniem. Dochodzi nawet do kłótni o wolne miejsca na ławkach

Grażyna Szyszka
Tężnia solankowa w Parku Słonecznym na osiedlu Kopernik cieszy się sporym powodzeniem. Codziennie zasiada przy niej wielu głogowian. Liczba miejsc jest ograniczona, więc, niestety, dochodzi czasem do kłótni o wolne miejsca na ławeczkach.

Oddana na początku sierpnia tężnia solankowa na os. Kopernika to strzał w dziesiątkę. Potwierdzają to głogowianie, którzy licznie odwiedzają to miejsce. Najczęściej to emeryci, ale są też rodziny z dziećmi. Ławeczki przy konstrukcji rzadko bywają puste, co według wielu osób korzystających z inhalacji, jest jedynym minusem.
Z tego powodu dochodzi nawet do spięć między siedzącymi na ławeczkach, a tymi, którzy czekają na wolne miejsce.

Niektórzy potrafią tu siedzieć przez kilka godzin! - żali się emerytowana głogowianka. - Jak już ich za bardzo drapie w gardle od tej soli, to popijają wodę i siedzą dalej. Trzeba by wprowadzić jakieś dyżury – dodaje.


Zobacz film:

Jak mówią nam bywalcy tego miejsca, do spięć dochodzi najczęściej w niedziele, gdy po mszach świętych w pobliskim kościele, szybko się zapełniają. Było też i tak, że gdy pod tężnie podeszła matka z niepełnosprawnym dzieckiem na wózku inwalidzkim, została przegoniona przez inną kobietę, bo … „zasłaniała jej zdrowe powietrze”.

Przypominamy, że tężnia działa w w godzinach od 7 do 12 i od 15 do 21.
Miasto wydało na jej budowę 90 tys. złotych. Według zapowiedzi prezydenta Rafaela Rokaszewicza, pojawią się kolejne na innych osiedlach.
Zobacz film:

Tężnia solankowa

To drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Powietrze wokół nich ma walory lecznicze, ponieważ nasycone jest aerozolem z solanki. Powietrze to jest bogate w mikroelementy upodabniając je do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży.
Około 60 minut pobytu przy tężni odpowiada trzem dniom pobytu nad morzem!
Należy pamiętać, że nie wszyscy mogą korzystać z takich inhalacji. Przeciwwskazaniami są m.in. niedawno przebyte zawały serca, choroby nowotworowe, czy niewydolność naczyń sercowych.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto