Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Prywatne liceum Aslana przenosi się do nowej siedziby. Stara willa przeszła metamorfozę!

Grażyna Szyszka
Zbigniew Wierzchowski to pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów w Głogowie. Razem z żoną Edytą blisko 10 lat temu otworzyli niepubliczną szkołę Aslan.
Zbigniew Wierzchowski to pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów w Głogowie. Razem z żoną Edytą blisko 10 lat temu otworzyli niepubliczną szkołę Aslan.
Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Aslan przeprowadza się do nowej szkoły. Od 1 września uczniowie będą się uczyć w starej, ale odnowionej willi przy ulicy Budowlanych.

Prywatne Liceum Ogólnokształcące zmienia siedzibę. Od 1 września ponad 70 uczniów zamieni mury ostatniego piętra w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Piotra Skargi na zrewitalizowany budynek po banku przy ul. Budowlanych. W starej pięknie odnowionej wilii trwają ostatnie prace przed pierwszym dzwonkiem.

- W Aslanie przy Piotra Skargi było już nam za ciasno, dlatego szukaliśmy nowego lokum na liceum – wyjaśnia Zbigniew Wierzchowski, który razem z żoną Edytą, są współwłaścicielami Aslana.

Takie miejsce znaleźli w 2020 roku. Głogowianie kupili pustą willę przy Budowlanych, gdzie ostatnio działał bank. Wymagała solidnej modernizacji, a że to przedwojenny obiekt, nad wszystkim czuwał konserwator zabytków.

- Rok temu mieliśmy 40 licealistów. Teraz mamy ich blisko drugie tyle. Nowa szkoła była więc koniecznością – dodaje Z. Wierzchowski. - Oczywiście podstawówka, a mamy już ponad 200 dzieci, nadal działa w PWSZ.

Piękne klasy i klimatyczne miejsce dla uczniów

Na trzech piętrach budynku przygotowano w sumie osiem dużych sal lekcyjnych. Na dole, na tak zwanym przyziemiu umieszczono m.in. klasę chemiczną z dygestorium (laboratorium).
Jest też specjalnie, przytulne, wyklejone kolorową tapetą pomieszczenie dla uczniów, w których staną wygodne kanapy, długi stół na komputery. Licealiści będą mieć tak także telewizor i wyposażoną kuchnię.

Na podwyższonym parterze, oprócz pokoju nauczycielskiego, są sale do nauki języków obcych. Największa jest podzielona ruchomą ścianą, którą w razie potrzeby można złożyć.

- Stanął w niej stary, wysłużony fortepian, który wrócił w to miejsce po latach – mówi Zbigniew Wierzchowski, który razem z żoną Edytą są właścicielami szkoły Aslan. - Kiedyś, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku działał tu klub „Żuraw”, a fortepian stał dokładnie w tym samym pomieszczeniu. Zakurzony, zapomniany w magazynach MOK-u doczekał się nowych dni – śmieje się głogowianin, który sam odnawia instrument. Mimo upływu lat wciąż świetnie gra.

Na piętrze jest już gotowa między innymi klasa biologiczna. Jasne pomieszczenia są już wyposażone w nowe sprzęty. Na każdym poziomie są łazienki przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a w całym budynku zamontowano klimatyzację.
W prywatnym liceum kadra pedagogiczna liczy 16 osób. Każdy z nauczycieli pomaga jak może w przygotowaniu placówki do nauki. Nauczycielkę języka angielskiego spotkaliśmy na sprzątaniu z kurzu nowych łazienek, a ścisłowiec mył podłogi.

Willa z historią

Co ciekawe, stara willa przy Budowlanych doczeka się swojej pamiątkowej ścianki. Najstarsze zdjęcie tego budynku pochodzi z 1907 roku.

- Wiemy, że była to rodzinna willa, przed wojną jedna z kilku przy tej ulicy. Po wojnie było tu przedszkole „Famaby” i wspomniany już klub „Żuraw”. Ostatnio był bank. Chcemy pokazać historię budynku na specjalnej ścianie. Być może ma ktoś jeszcze zdjęcia willi z wcześniejszych lat i może się z nami podzielić? Jak tylko będę już mieć ekspres do kawy to zapraszam tu każdego, kto chce opowiedzieć o tym budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto