Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Dzieci Głogowskie 1109. Malowanka dla dzieci” to tytuł nowej publikacji dla najmłodszych

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Okładka nowej książeczki dla dzieci
Okładka nowej książeczki dla dzieci
„Dzieci Głogowskie 1109. Malowanka dla dzieci” to najnowsza publikacja dla najmłodszych głogowian, którą przygotowali Dariusz Czaja, radny miejski i działacz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej oraz plastyczka Aneta Steciąg z Radwanic.

„Dzieci Głogowskie 1109. Malowanka dla dzieci” autorstwa Dariusza Andrzeja Czai, głogowskiego historyka i regionalisty z ciekawymi ilustracjami Anety Steciąg, artystki i nauczycielki z Radwanic to publikacja dedykowana najmłodszym. W publikacji tej, obok krótkiego wstępu i sporej ilości ciekawostek związanych z 1109 rokiem, główną treścią są ilustracje młodych obrońców Głogowa przedstawione w formie malowanki. Książeczka została wydana w nakładzie 2000 sztuk i jest przeznaczona dla najmłodszych głogowian. Dystrybuowana będzie nieodpłatnie wśród zainteresowanych mieszkańców miasta.

- Planujemy, że pierwsze egzemplarze trafią do najmłodszych głogowian już 9 stycznia 2022 roku, uczestniczących w spektaklu dla dzieci, który odbędzie się w głogowskim Teatrze imienia Andreasa Gryphiusa – informuje współautor Dariusz Czaja.

Wstęp
W pamiętnym roku 1109, gdy Polskę piastowskiego księcia Bolesława zbrojnie najechały niemiecko-czeskie siły króla Henryka, Głogów – ważny gród nad rzeką Odrą – stał się areną trudnych i długich walk. Wtedy to jego mieszkańcy stawili opór atakującym ich wrogom, ostatecznie broniąc gród przed wojskami najeźdźców.
Cena za to zwycięstwo była wysoka – poświęcenie synów najzamożniejszych głogowian. Dzięki podstępowi króla niemieckiego stali się jego zakładnikami, a następnie zostali przywiązani do machin oblężniczych – wielkich drewnianych konstrukcji, które miały zapewnić jego wojskom szybkie i łatwe zdobycie grodu.
Tak się nie stało. Obrońcy Głogowa walczyli do końca, tracąc tym samym swoich ukochanych synów. Zniechęceni tym napastnicy odstąpili spod wałów grodu i opuścili Polskę. Państwo księcia Bolesława zostało uratowane dzięki woli walki głogowian.
Zapraszam Państwa na łamy tej okolicznościowej publikacji, mającej oddać hołd temu wydarzeniu.
Na kolejnych stronach poznamy symboliczne postacie z tamtych czasów…
Dariusz Andrzej Czaja
**

Druk i oprawę oraz opiekę wydawniczą zapewniła firma StudioZ.com. Publikację wydano dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miejskiej Głogów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto