Co warto wiedzieć o biometanie?

Materiał informacyjny ENGIE
Biometan jest ekologicznym paliwem, ale to nie jedyna korzyść, jaka dla nas wszystkich wynika z jego produkcji.

Producentem biometanu są … bakterie, a korzyści z jego produkcji są bardzo zauważalne. Mamy mniej odpadów, ekologiczne paliwo, obserwujemy pozytywny wpływ na planetę, a rolnicy mogą stosować ekologiczny nawóz, dzięki czemu produkują zdrowszą żywność.

Jak powstaje biometan?

Biomasa zwierzęca lub roślina umieszczana jest w zbiorniku fermentacyjnym. Następnie jest podgrzewana do temperatury od 38 do 50 stopni Celsjusza i regularnie mieszana. W ten sposób, dzięki procesowi fermentacji, powstaje biogaz, a następnie biometan. Ale to nie wszystko, ponieważ otrzymujemy także poferment – doskonały naturalny nawóz (o tym jeszcze niżej). Za cały ten proces odpowiadają wspomniane już bakterie.

Jak dochodzi do tej fermentacji?

Tu pojawia się kluczowe pytanie. Pierwsza myśl często jest taka, że skoro mamy do czynienia z fermentacją i odpadami, to na pewno wiąże się to z nieprzyjemnym zapachem. Nic podobnego. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i nowoczesnej technologii ten proces jest zupełnie neutralny dla otoczenia. Wykorzystywana jest technologia fermentacji beztlenowej, która rozkłada materiały organiczne bez dostępu tlenu, czyli bez kontaktu z powietrzem. A skoro bez dostępu do powietrza, to i bez wydzielania zapachów. Można powiedzieć nawet więcej. Nowoczesna biometanownia przyczynia się do ograniczania nieprzyjemnych zapachów, gdyż odpady z gospodarstw rolnych nie są przechowywane, ale trafiają do biogazowni, gdzie zamieniane są na ekologiczne paliwo.

Ale te odpady muszą jakoś trafić do biometanowni?

Tak i na tym etapie rzeczywiście mogłoby dochodzić do wydzielania zapachów. Jednak wszystko zależy od tego, jak dobrze przemyślenia jest nie tylko instalacja, ale także cały system logistyki. Planowana biometanownia, która u nas będzie produkować biometan, powstaje poza miastem na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wokół niej wybudowana zostanie obwodnica głogowska, dlatego logistyka nie będzie uciążliwa dla mieszkańców miasta.

Korzyści dla rolników, ale i dla nas wszystkich

Wiemy już, że w procesie produkcji biometanu powstaje także poferment. To świetny nawóz naturalny, pełen niezdegradowanych pierwiastków organicznych i minerałów. Do tego jest doskonale przyswajany przez rośliny. Rolnicy, stosując go, będą zyskiwać finansowo i nie będą musieli kupować i używać nawozów mineralnych azotowych i fosforowych. I zyska też cała nasza planeta, bo do produkcji lub importu tych nawozów używane są paliwa kopalne. A przede wszystkim skorzystamy my wszyscy, ponieważ do lokalnych sklepów i na nasze stoły będzie trafiać ekologiczna i zdrowa żywność wyprodukowana przez lokalnych rolników.

W drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym

Biometan jest idealnym źródłem energii dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzieje się tak dlatego, że produkujemy gaz z tego, co powstaje wokół (tereny rolnicze). Przetwarzamy odpady, które dzięki temu nigdzie nie zalegają. Poza tym z tej ekologicznej energii możemy także korzystać przy produkcji ciepła czy zasilać nią transport. A to wszystko dzieje się przy znacznym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla.

Niezależność i klimat

Nikogo dziś nie trzeba już przekonywać do tego, że dzięki lokalnym źródłom energii zwiększamy naszą niezależność energetyczną. Nie musimy importować paliw, ponieważ możemy sami je produkować.
Na produkcji biogazu zyskuje klimat. Po pierwsze, metanizator wychwytuje i przekształca materiały organiczne, które podczas ich rozkładu emitują gazy cieplarniane. Po drugie, wytwarzany biogaz i biometan zastępują bardziej emitujące paliwa kopalne w przypadku rozszerzonych zastosowań (ogrzewanie, transport, produkcja energii elektrycznej, itp.). Po trzecie, mieszając poferment z glebą, rolnicy mogą uprawiać rośliny, które magazynują CO2 w glebie. Efekt „pochłaniacza dwutlenku węgla”.

Pod Głogowem na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstanie nowoczesna biometanownia. Jest ona częścią projektu, który zakłada powstanie w Głogowie nowoczesnego energetycznego Zielonego Hubu. Najwyższą jakość wykonania i nowoczesną technologię zapewni inwestor, lider transformacji energetycznej. ENGIE to globalny gracz w dziedzinie niskoemisyjnej energii i usług, działający w Polsce w sektorach: produkcji ciepła, produkcji zielonej energii, zarządzania budynkami, efektywności energetycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto