Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W głogowskim kościele pw. św. Klemensa, wielkopostny ołtarz zdobią ogromne chleby, rogale i chałki. Upiekli je piekarze ze Społem

Grażyna Szyszka
W kościele pw. św. Klemensa, wielkopostny ołtarz zdobią ogromne chleby, rogale i chałki. Upiekli je piekarze ze Społem
W kościele pw. św. Klemensa, wielkopostny ołtarz zdobią ogromne chleby, rogale i chałki. Upiekli je piekarze ze Społem Grażyna Szyszka
W kościele pw. św. Klemensa w Głogowie na czas Wielkiego Postu ołtarz zdobi wyjątkowa dekoracja. Tworzą ją ogromne bochny chleba, rogale i chałki, a ich dopełnieniem jest prosty, drewniany krzyż, kamienie i konfesjonał z przewieszoną stułą. Nic nie znalazło się tam przez przypadek, bo wszystko razem ma wielkie znaczenie.

Wielkopostna dekoracja ołtarza w kościele pw. św. Klemensa przyciąga wzrok odwiedzających świątynię. Są to ogromne, udekorowane bochny chleba, rogale, a nawet wypieczona w kształcie warkocza chałka. Obok chleba leżą też kamienie, a z boku ustawiono symboliczny konfesjonał z przewieszoną przez niego stułą. Proboszcz parafii, o. Łukasz Wójcik zaznacza, że oprócz pięknego wyglądu, dekoracja Wielkiego Postu ma też skłaniać do refleksji.

- Jest przy ołtarzu od środy popielcowej. Nawiązuje do ewangelii czytanej w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, gdy Jezus jest na pustyni i pości 40 dni. Szatan, który do niego przystępuje namawia Go do zamiany kamieni w chleb i do tego, by się najad do syta – wyjaśnia o. Łukasz Wójcik, który o symbolice dekoracji mówił już wiernym na mszy na rozpoczęcie Wielkiego Postu. - Moim celem było pokazanie pokus, jakich doświadczamy. Z kolei konfesjonał, stuła, krzyż, też stanowią dla wielu wielkim problem Nie chcą się zmieniać, nawracać, oczyszczać z grzechu. A Wielki Post to przecież czas nawrócenia – dodaje.

Dekoracja Wielkopostna kościoła pw. św. Klemensa nie jest też przypadkowa, ponieważ święty Klemens Hofbauer jest patronem piekarzy, którzy obchodzą swoje święto 15 marca. Tego też dnia w parafia przeżywa odpust.

- W tym roku w ich święto zapach tych pięknych rogali i bochnów wypełniał cały kościół – wspomina proboszcz.

Ogromne chleby i rogale upiekli piekarze ze „Społem"

Te wyjątkowe, okazałe i ogromne pieczywo dla kościoła zostało wykonane i upieczone w piekarni „Społem” PSS w Głogowie przy ulicy Elektrycznej. Proboszcz chwali współpracę z prezes Magdaleną Zgondek i podkreśla, że jak tylko prosi o wsparcie, to nigdy nie otrzymuje odmowy.

- Są to między innymi chlebki wielkanocne do koszyczków, pieczywo na parafialne pikniki czy pielgrzymki – cieszy się proboszcz.

Dobrą współpracę potwierdza prezes „Społem” i nie zamierza niczego zmieniać.

- Wspieramy się od dobrych kilku lat, bo jesteśmy z jednej parafii – przyznaje szefowa głogowskiej spółdzielni. - Kiedy tylko proboszcz prosi to zawsze może liczyć.

Wyjątkową, wielkopostną dekorację ołtarza kościoła przy ul. Sikorskiego można podziwiać do 14 kwietnia, czyli do Wielkiego Czwartku. Potem, po mszy Wieczerzy Pańskiej, zostanie zdjęta, tak jak wszystkie inne, łącznie z obrusem z ołtarza.

Proboszcz marzy, by świątynia pod wezwaniem świętego, który jest patronem piekarzy, była miejscem modlitwy i spotkać wszystkich głogowskich piekarzy. Już raz nawet zapraszał ich na 15 marca na uroczystość, ale jego zabiegi nie spotkały się z odzewem.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto