Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To one stoją na straży zdrowia roślin w powiecie głogowskim

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Anna Baleja oraz Ewelina Bury
Anna Baleja oraz Ewelina Bury Kacper Chudzik
Inspektorki Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontrolują nie tylko lokalne gospodarstwa. Sprawdzają też na przykład, czy zza granicy nie docierają do lokalnych marketów palety z niebezpiecznymi dla naszych roślin stworzeniami.

Na całym Dolnym Śląsku działają jednostki terenowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu. Również w Głogowie mamy taki oddział, w którym pracują sympatyczne panie inspektor - Anna Baleja oraz Ewelina Bury, które spotkały się z mieszkańcami Głogowa podczas ostatniego jarmarku „Dary Natury", aby opowiedzieć nieco więcej o swojej pracy.

A tej w powiecie głogowskim mają całkiem sporo, bo i wbrew pozorom na naszym terenie nie brakuje działalności rolniczej. Panie inspektor prowadzą w gospodarstwach rolnych kontrole, w ramach których . pobierają próbki płodów rolnych na pozostałości środków ochrony roślin Kontrolują też dostępne na rynku nasiona i sprawdzają czy przestrzegany jest zakaz stosowania materiału siewnego modyfikowanego genetycznie.

– Można śmiało powiedzieć, że stoimy na straży bezpieczeństwa konsumentów zapewniając wytwarzanie bezpiecznej żywności– mówi Anna Baleja.

Nicienie z Portugalii zagrażają naszym sosnom - Inspekcja w gotowości

Ale to nie wszystkie działania Inspekcji

– Szukamy również objawów występowania groźnych chorób i szkodników na roślinach w naszym regionie – mówi nam Anna Baleja.

To właśnie do nich zwrócić się można w przypadku, gdy sami zaobserwujemy niepokojące objawy na roślinach - czy to kupionych czy też „dzikich". Mało kto wie jednak, że kontrole Inspekcji dotyczą też m.in. lokalnych marketów, w których poszukiwane są palety drewniane pochodzące z Portugalii, z którymi na teren Polski może przedostać się niebezpieczny nicień- węgorek sosnowiec. Stanowi on ogromne zagrożenie dla drzew sosnowych, których w rejonie Głogowa nie brakuje.

–– W przypadku wykrycia w badaniach laboratoryjnych takiego nicienia, paleta musi zostać zniszczona opowiada Anna Baleja

Rośliny mają swoje paszporty

Nie każdy wie, że od grudnia 2019 r. rośliny przeznaczone do sadzenia muszą być zaopatrzone w paszporty roślin. Dzięki nim możemy łatwo ustalić z jakiego kraju pochodzi dana roślina, a jeśli będzie chora łatwo odnajdziemy jej producenta i sprawdzimy zdrowotność całej wyprodukowanej partii roślin oraz dowiemy się komu zostały sprzedane.

Paszporty możemy znaleźć na doniczce lub w niektórych przypadkach na palecie z doniczkami.. Warto o tym wiedzieć i informować Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa jeśli kupimy chore rośliny.

Anna Baleja oraz Ewelina Bury

To one stoją na straży zdrowia roślin w powiecie głogowskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto