Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Primkenau sprzed stu lat. Było kąpielisko z wyspą dla mieszkańców i piękny pałac. Zobaczcie zdjęcia dawnego Przemkowa

Grażyna Szyszka
Po 1945 roku zarówno urządzenia wodne, jak też kawiarnia na wyspie zostały zniszczone
Po 1945 roku zarówno urządzenia wodne, jak też kawiarnia na wyspie zostały zniszczone
Primkenau czyli Przemków sprzed 100 lat. Jak wyglądało to miasteczko na początku minionego wieku? Kiedyś działa w nim huta żelaza, w ogromnym parku stał piękny pałac, który odwiedził cesarz Wilhelm II, a mieszkańcy korzystali z urokliwego kąpieliska z wyspą. Zobaczcie, jak ok. sto lat temu wyglądał Przemków.

Krótka historia miasta
Przemków to małe, urokliwe miasteczko, które zamieszkuje około 6 tys. osób. Jest położony na północnym krańcu Borów Dolnośląskich, przy drodze krajowej nr 12. Na starych, wykonanych blisko 100 lat temu zdjęciach miasto wygląda pięknie.

Przemków powstał jako osada targowa około roku 1280. Do 1376 roku pozostawał w rękach książąt żagańskich i głogowskich. Później miasteczko wielokrotnie zmieniało swoich właścicieli. W 1853 roku w posiadanie Przemkowa weszła rodzina książąt Schleswig - Holstein - Sondenburg - Augustenburg. W ich to rękach pozostawało do końca II wojny światowej. W latach 1894-1897 wznieśli nową rezydencję (zw. Prinzliches Palais).

Pałac, w którym zgromadzono wiele wspaniałych eksponatów został spalony w ostatnich dniach wojny przez wycofujące się oddziały SS. Po budowli nie ma dziś śladu. Zachowały się dwie uszkodzone rzeźby bramne lwów oraz trzy neogotyckie oficyny.

Piękna budowla była otoczona parkiem
Pałac w Przemkowie, lata 30. ub. wieku

Przemków był siedzibą rodów

Przez lata swej świetności w pałacu rezydowały trzy generacje Augustenburgów: najpierw książę Chrystian August, następnie jego syn Friedrich - zmarł w 1880 roku, przyjaciel ze studiów cesarza Fryderyka III, a po nim jego syn Ernest Gunter, urodzony w 1863 roku, który ożenił się z księżniczką Dorotheą Marią.
Małżeństwo to nie doczekało się potomstwa. Wraz z nim dorastała w zamku jego starsza siostra, przyszła cesarzowa Augusta Victoria, która zaręczyła się w przemkowskim parku, a w 1881 roku wyszła w Berlinie za mąż, za pruskiego następcę tronu cesarza Wilhelma II. Gdy książę Ernest Gunter zmarł w 1921 roku w Przemkowie, jego następcą i dziedzicem został kuzyn książę Albert von Schleswig – Holstein – Sondenburg – Augustenburg, ostatni potomek rodu. Po jego śmierci w 1931 roku spadkobiercą majątku został cesarz Wilhelm II.

Ciekawostką jest fakt pobytu w Przemkowie (na krótko przed swoją tragiczną śmiercią w 1914 roku) arcyksięcia Ferdynanda Habsburga, który brał udział w polowaniu. Olbrzymie założenie leśno - parkowe zlokalizowane na zapleczu byłego pałacu ma powierzchnię 145 ha.

Primkenau miał swoje kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu

Przedwojenny Przemków miał też swoje kąpielisko. Założono je w 1912 roku pomiędzy stawami hodowlanymi, a parkiem książęcym. Były tam urządzenia do zabaw na wodzie i wypożyczalnia sprzętu pływającego. Na wyspie, do której prowadził drewniany pomost, znajdowała się kawiarenka. W latach 30. XX wieku kąpielisko zostało zmodernizowane. Po 1945 roku zarówno urządzenia wodne, jak też kawiarnia na wyspie zostały zniszczone.
(Źródło:www.glogow.pl)
Zdjęcia:www.polska-org.pl

Po 1945 roku zarówno urządzenia wodne, jak też kawiarnia na wyspie zostały zniszczone

Primkenau sprzed stu lat. Było kąpielisko z wyspą dla mieszk...

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto