Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik wyjaśnia: Świąteczno-noworoczne przyjazdy a ograniczenia Covid-19

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Naszym czytelnikom doradza adwokat Kamil Gross z kancelarii adwokackiej na Starym Mieście w Głogowie.

W okresie noworocznym wielu rodaków przyjeżdża do Polski z różnych zakątków świata. W tym artykule postaram się przybliżyć czytelnikom Tygodnika Głogowskiego aktualne zasady związane z przekraczaniem granicy RP.

Każdy podróżujący przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen jest zobligowany do okazania funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testu w kierunku Covid-19 wykonanego w okresie 24 godzin przed przekroczeniem granicy. Wynik testu powinien być sporządzony w języku polskim albo angielskim. Obowiązek ten wynika z treści § 2a ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nie dotyczy on dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia. Brak przedstawienia negatywnego wyniku testu oznacza obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny liczonej od dnia następującego po przekroczeniu granicy (§ 2a ust. 3 rozporządzenia). Test covidowy można wykonać także na lotnisku, ale tylko w ciągu trzech godzin od przekroczenia granicy. Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę zewnętrzną (osoby podróżujące spoza strefy Schengen) obowiązane są ponadto przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będą odbywać obowiązkową kwarantannę, a także informację o numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu.

Osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 podróżujące z krajów Schengen są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny. Wskazać należy, że do strety Schengen należą kraje Unii Europejskiej (za wyjątkiem Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Irlandii i Rumunii) oraz Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Takie same zasady, które obowiązują w strefie Schengen dotyczą także Turcji. Osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 oraz tzw. „ozdrowieńcy” przyjeżdżający do Polski z obszaru strefy Schengen zwolnieni są z obowiązku odbycia kwarantanny pod warunkiem, że przedstawią unijny certyfikat Covid. Osoba niezaszczepiona przeciwko Covid-19 powinna legitymować się negatywnym wynikiem testu w kierunku Covid-19 wykonanego w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Negatywny wynik testu sporządzony w języku polskim lub angielskim należy okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej. Wskazać należy, że za tzw. „ozdrowieńca” uważa się osobę, która przebyła zarażenie Covid-19 w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polski. Dowodem przebycia zakażenia jest unijne cyfrowe zaświadczenie COVID sporządzone w języku polskim lub angielskim. Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID jest wystawiane:

1) w postaci elektronicznej - automatycznie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta;

2) w postaci papierowej - na żądanie osoby, której dane dotyczą, z systemu eleinformatycznego, przez podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, albo lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Osoba, która została zaszczepiona przeciwko Covid-19 poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu wydania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID, przedstawia podmiotowi przeprowadzającemu szczepienia oryginał zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko Covid-19, zgodny ze wzorem obowiązującym w kraju przyjęcia szczepionki oraz tłumaczenie tego zaświadczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego, a także oświadczenie zawierające zgodę tej osoby na przetwarzanie danych osobowych związanych z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID.

Przypomnieć należy, że do dnia 31 stycznia 2022 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa m.in:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym na terenie nieruchomości wspólnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej;

3) w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym;

e) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);

3) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu;

4) przez uczniów oraz osoby zatrudnione w szkole lub placówce oświatowej - poza czasem zajęć edukacyjnych na ich terenie, chyba że kierujący takim podmiotem postanowi inaczej.

Do dnia 31 stycznia 2022 r. powyższy nakaz nie dotyczy miejsc na otwartym powietrzu.

Zobacz też:
TO MOŻE SIĘ WAM PRZYDAĆ. WIELKIE ARCHIWUM PORAD PRAWNYCH

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto