Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niskie rezerwy krwi. Gdzie i kiedy można oddać krew w Głogowie?

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Krew pilnie potrzebna
Krew pilnie potrzebna Małgorzata Genca
Zapasy krwi z trzech grup są bardzo niskie, a kolejnych dwóch niskie. Rezerwy życiodajnego płynu maleją. Jest kolejny apel do osób, które mogą podzielić się krwią ratującą życie.

Mimo apeli z końcówki ubiegłego roku, banki krwi wciąż mają problemy z zapewnieniem życiodajnego płynu z części grup. Rezerwy niektórych z nich stają się niepokojąco niskie. Jeśli taki trend będzie się utrzymywał, pacjenci zwłaszcza z ujemnymi grupami krwi, mogą mieć problemy z jej dostępem. Krew potrzebna jest zarówno do planowanych operacji, jak i pilnej potrzeby osobom po wypadkach. Nie można jej sztucznie wyprodukować, dlatego tak ważne są działania dawców krwi.

Obecnie w bankach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu pilnie potrzeba głównie grup: A Rh-, B Rh- oraz O Rh-. Ich stany są bardzo niskie. Niezbyt wiele jest też krwi z grup A Rh+ oraz O Rh+. RCKiK wydało kolejny apel do osób, które mogą podzielić się życiodajnym płynem.

W okresie zimowym braki występują niemal każdego roku. Wszystko z powodu sezonu infekcji i zachorowań wirusowych, które uniemożliwiają części osób oddawanie krwi.

Dramatycznie niskie rezerwy krwi. Gdzie i kiedy można oddać krew w Głogowie?
Stan krwi na dzień 17.01.2024RCKiK

Gdzie można oddać krew w Głogowie?

Terenowy oddział RCKiK w Głogowie działa w budynku Głogowskiego Szpitala Powiatowego przy ul. Kościuszki 15 (osobne wejście z prawej strony głównego budynku).

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek -7.00 - 15.00
  • Wtorek - 7.00 - 12.00
  • Środa - 7.00 - 12.00
  • Czwartek - 7.00 - 15.00
  • Piątek - 7.00 - 12.00

Kto może oddać krew?

Warto pamiętać, że oddawanie krwi uzależnione jest pewnymi warunkami. Krew może oddać każda osoba dorosła w wieku 18-65 lat, która waży powyżej 50 kg i nie przyjmuje leków na stałe. Dodatkowo w ciągu ostatnich 6 miesięcy u osoby, która chce zostać krwiodawcą nie mogą być wykonywane zabiegi takie jak akupunktura, tatuaż, przekłucia uszu lub innych części ciała oraz zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia). Przyszły krwiodawca w tym czasie nie może też być leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi nie można być przeziębionym lub mieć innego rodzaju infekcji, nie należy również brać żadnych leków. Trzeba natomiast się wyspać i kilka dni wcześniej dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, czyli wypijać co najmniej 2 litry wody. Nie można również spożywać alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, ani palić papierosów w ciągu 24 godzin poprzedzających oddanie krwi.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto