Jacek Tyczyński z Głogowa wygrał Castle Triathlon Malbork. Pokonał dystans Ironmana

Jacek Tyczyński
Jacek Tyczyński Nadesłane
Dobre wieści z Malborka, gdzie pochodzący z Głogowa Jacek Tyczyński zwyciężył zawody triathlonowe organizowane w ramach mistrzostw Polski.

Pochodzący z Głogowa 26-latek wziął udział w Castle Triathlon Malbork, w ramach którego odbyły się mistrzostwa Polski w triathlonie na dystansie Ironmana. Jacek Tyczyński zwyciężył w tej rywalizacji, a dodatkowo zrobił to debiutując w zawodach rozgrywanych na tzw. pełnym dystansie.

A trasa na dystansie Ironmana jest bardzo wymagająca, jej uczestnicy mieli do pokonania 3,8 km pływania, 180 km na rowerze oraz bieg maratoński na koniec (42 km).

Głogowianin, który od pewnego czasu mieszka w Krakowie, do zawodów był przygotowywany przez trenera Tomasza Kowalskiego. Jacek Tyczyński w pływaniu uplasował się na 5. miejscu. natomiast rywalizację kolarską i biegową skończył z 2. wynikiem w stawce. Po zsumowaniu wyników pozwoliło mu to na Całość złożyła się na zwycięstwo z czasem 8:12:02. 26-latek miał ponad 6 minut przewagi nad wicemistrzem Łukaszem Kalaszczyńskim i ponad 8 minut nad brązowym medalistą - Marcinem Ławickim. Do mety dotarło 228 zawodników.

- To był bardzo długi dzień. Ironmana wymaga nie tylko świetnego przygotowania fizycznego, ale także bardzo mocnej głowy. Trzeba być cierpliwym, rozsądnym i podejmować dobre decyzje. W trakcie wyścigu dużo się dzieje, ale jest to rozłożone w czasie, intensywność jest umiarkowana, ale dochodzą kwestie kluczowe takie jak żywienie. Warunki na trasie nie były tego dnia łatwe. Kiedy zaczynałem rower po pływaniu, temperatura wynosiła jakieś 6-7 stopni, co dla zawodnika mojej postury stanowi spore wyzwanie, dużym utrudnieniem był też porywisty wiatr. To sprawia, że satysfakcja z miejsca i czasu jest jeszcze większa. Tytuł Mistrza Polski na tak prestiżowym dystansie daje poczucie spełnienia i jest czymś o czym do tej pory tylko po cichu marzyłem - komentuje Jacek Tyczyński.

Jacek Tyczyński znany jest głogowskim miłośnikom sportu. W naszym mieście stawiał pierwsze kroki na triathlonowych arenach. Z tym sportem związany jest od ponad 10 lat. Jest multimedalistą mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych w triathlonie na różnych dystansach. W latach 2014-2015 był członkiem kadry narodowej juniorów, powoływanym na zawody Pucharu Europy. W mistrzostwach Polski w triathlonie debiutował na dystansie średnim jako 20-latek. Uplasował się wtedy tuż za podium, na 4. miejscu. Zaczynał jako pływak. W mistrzostwach Polski meldował się w finałach na 50 i 100 m stylem klasycznym.