Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogowska biblioteka w ogólnopolskim projekcie. Wybrano tylko 14 w całym kraju. WIDEO

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
od 16 lat
Duże wyróżnienie, ale też i zmiany dla głogowskiej biblioteki. Jako jedna z 14 w kraju bierze udział w projekcie nadzorowanym przez Bibliotekę Narodową.

Miejska Biblioteka Publiczna dołącza do ogólnopolskiego programu budowania bazy bibliotek. Jako jedna z 14 instytucji w kraju w najbliższym czasie weźmie udział we wdrażaniu projektu - tym samym wyjdzie z dolnośląskiego zasobu bibliotek i dołączy do zasobu ogólnopolskiego. Dla samych czytelników z pozoru nic się nie zmieni, jednakże z punktu widzenia pracy w głogowskiej bibliotece - zmieni się bardzo dużo.

– Szykują się duże, poważne zmiany związane z zarządzaniem zasobami biblioteki. Nasza głogowska biblioteka zakwalifikowała się do programu, który jest dofinansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kierunek interwencji polega na budowaniu ogólnopolskiej sieci bibliotek publicznych i zarządzania zasobami tych placówek. Muszę powiedzieć, że jest to wyróżnienie dla nas, bo znaleźliśmy się na bardzo krótkiej liście - wśród 14 bibliotek w kraju. Dodam, że w ogóle tego się nie spodziewając, bo wśród konkurentów mieliśmy olbrzymie biblioteki, na przykład z Uniwersytetu Ekonomicznego czy innych uniwersytetów z wielu miast, więc bardzo duże ośrodki składały wnioski – mówi Izabela Owczarek, dyrektor głogowskiej biblioteki.

To nie jedyne zmiany w głogowskiej bibliotece - szykuje się też sporo nowości:

Głogowska MBP jest jedna z dwóch takich placówek z Dolnego Śląska zakwalifikowanych do projektu. Przyszłość polskich bibliotek będzie więc wprowadzana i testowana także w naszym mieście.

– Myśmy się na tej liście znaleźli wraz z Dolnośląską Biblioteką Publiczną. Tym samym wychodzimy z dolnośląskiego zasobu bibliotecznego, będziemy obsługiwać od grudnia naszych czytelników przy użyciu systemu Alma. Jest to system nadzorowany, zintegrowany przez Bibliotekę Narodową, więc znajdziemy się w tej ogólnopolskiej sieci bibliotek publicznych, która w tej chwili jest budowana – dodaje dyrektor głogowskiej MBP.

Dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie to wielkie wyróżnienie, ale też spore zadanie. Jako placówka stosunkowo niewielka, w porównaniu z niektórymi innymi uczestnikami projektu, ma wiele do zrobienia.

– To dosyć duży projekt, a jego wdrożenie trwa już od czerwca, bo wtedy dostaliśmy informację, że zakwalifikowaliśmy się do tego programu. Cały czas się szkolimy, a w tej chwili jesteśmy po pierwszym takim szkoleniu, w którym uzyskaliśmy informacje, że nasza migracja danych, czyli wszystkie rekordy bibliograficzne zasobów, egzemplarze i czytelników przeszły w sposób rewelacyjny. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, bo naprawdę to dla nas jest bardzo duże wyzwanie. Nasza struktura i forma organizacyjna jest bardzo mała. My nie mamy całego działu IT, tak jak to w dużych bibliotekach, na przykład w Bibliotece Koszalińskiej, Szczecińskiej Instytutu Morskiego. Bo to są takie biblioteki w tym projekcie. Więc radzimy sobie jak możemy, ale cieszymy się z tego wyróżnienia – dodaje Izabela Owczarek.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto