Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksperyment w ZSSiB w Głogowie czyli wystawa Centrum Nauki Kopernik z Warszawy

Grażyna Szyszka
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie organizuje interaktywną wystawę w głogowskim Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych. Pokaz o nazwie „Eksperymentuj" zawita do szkoły we wtorek, 4 marca.

We wtorek, 4 marca, Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie odwiedzi 420. uczniów z głogowskich szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów głogowskich i ościennych, min. z Niechlowa, Naratowa, Kotli, Przedmościa, Nielubi, Białołęki, Jerzmanowej, Szlichtyngowej, Radwanic, Serbów i z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Głogowa. W godz. 8 - 14, młodzież będę oglądać wystawę ƒ„Eksperymentuj" z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych 15 interaktywnych eksponatów - o zagadkowo brzmiących nazwach:

1. Tablica Galtona
Stojak z obracającą się płytą-tablicą. Spadające kulki odbijają się od rozmieszczonych na ich drodze pręcików i trafiają do rynienek znajdujących się u dołu tablicy. Rozmieszczenie kulek w rynienkach odpowiada tzw.rozkładowi Gaussa.

2. Szyfry
Demonstracja kilku prostych szyfrów, takich jak: szyfr Cezara, szyfrowanie przy pomocy tabliczki-maski, odczytywanie zaszyfrowanego słowa ze zbioru liter po przyłożeniu tabliczki-klucza.

3. Łamigłówki
Zadania mające na celu m.in. rozdzielanie elementów,
układanie określonych kształt z elementów itp.

4. Najszybsza zjeżdżalnia
Trzy kulki staczają się po torach w kształcie: równi pochyłej, hiperboli i cykloidy. Eksponat obrazuje zagadnienie kształtu toru, po jakim poruszająca się kulka najszybciej pokona odległość między dwoma punktami położonymi na różnych wysokościach.

5. Wirujące krzesło
Eksponat obrazuje teorię zachowania momentu pędu. Składa się z obrotowego krzesła i obciążonych kół rowerowych z uchwytami. Zmiany pozycji rozkręconego koła powodują obracanie krzesełka.

6. Silny jak serce
Sylwetka ciała z ręczną pompką w miejscu serca. W „szyi” umieszczona jest przeźroczysta rurka z której pod wpływem pracy pompki tryska zabarwiona ciecz. Eksponat pozwala sprawdzić czy jest się stanie pompować krew z taką wydajnością jak serce, przy 3 różnych rodzajach
aktywności.

7. Stanowisko próżniowe
Obracająca się, przezroczysta rura z pleksi przymocowana do podstawy-pompy. W rurze umieszczono ptasie piórko i gumkę do ścierania. Przedmioty w niej umieszczone spadają z różną (gdy w rurze znajduje się powietrze) lub równą (po wypompowaniu powietrza z rury) prędkością.

8. Półkule magdeburskie
Pompka próżniowa i półkule magdeburskie. Po wypompowaniu spomiędzy półkul powietrza ich rozerwanie staje się prawie niemożliwe. Eksponat ilustruje siłę ciśnienia atmosferycznego wywieranego z zewnątrz na półkule (ogólnie obiekty).

9. Kula plazmowa
Szklana kula zawiera niewielką ilość mieszanki gazów szlachetnych: helu i argonu. W środku kuli umieszczona jest elektroda podłączona do źródła wysokiego napięcia. wytwarzającego wewnątrz kuli duże pole elektryczne. Ruch wiązek elektronów powoduje wzbudzenie napotkanych cząsteczek gazu, któremu towarzyszy świecenie. Ręka
przyłożona do kuli przyciąga nitki wyładowania, ponieważ prąd przepływa przez nią łatwiej niż przez powietrze wokół kuli.

10. Znikające barwy
Urządzenie składa się z zaciemnionej komory i umieszczonego w niej obrazka. Oświetlany jest on kolejnoświatłem białym i monochromatycznym: czerwonym, zielonym, niebieskim. W zależności od wybranego oświetlenia zmieniają się barwy przedmiotów na obrazku.

11. Częstotliwości, jakie słyszymy
Przestrajany generator z dużą skalą częstotliwości akustycznych i wzmacniacz z głośnikami (słuchawkami). Eksponat pozwala sprawdzić zakres słyszanych częstotliwości.

12. Sprawdź swoją pamięć
Urządzenie wyposażone w sześć podświetlanych przycisków oraz elektroniczny licznik. Zadanie polega na powtórzeniu kolejności włączania się lampek-przycisków. Z każdą próbą, powtarzana sekwencja zwiększa się o jeden błysk.

13. Szybkość reakcji
Urządzenie demonstrujące współdziałanie układu nerwowego i układu ruchu. Urządzenie bada szybkość reakcji użytkownika na bodźce świetlne i dźwiękowe oraz ich kombinację na zasadzie: sygnał – wciśnięcie odpowiedniego przycisku.

14. Oszukaj swój wzrok
Stanowisko do wykonywania prostych czynności manualnych w różnych okularach zniekształcających obraz. Wśród zadań wymagających koordynacji wzrokowo-ruchowej, które musi wykonać użytkownik w okularach jest m.in. ułożenie kilkuelementowej układanki.

14. Jak powstaje film?
Głównym elementem stanowiska jest zoetrop, czyli zamocowana na obrotowej podstawce „tortownica”, w której boku wycięte są wąskie pionowe szczeliny, a w środku prędkością umieszczony pasek z rysunkami kolejnych faz ruchu. Rozkręcenie urządzenia i obserwacja obrazków wywołuje złudzenie ruchu

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto