Ekologiczny gaz z Głogowa

Materiał informacyjny ENGIE
Zielony gaz produkowany pod Głogowem z okolicznych odpadów rolno-spożywczych to droga do „zielonego miasta”, bez uciążliwych odpadów. To także ogromna szansa dla rolnictwa. Najwyższą jakość technologiczną inwestycji zapewnia ENGIE, lider transformacji energetycznej w Europie.

Biometan, czyli ekologiczny gaz, który powstaje z odpadów rolnych i spożywczych, będzie odgrywał w najbliższych latach kluczową rolę w transformacji energetycznej w Europie. Instalacja, która ma powstać pod Głogowem jest jednym z ważnych elementów w zarządzaniu gospodarką odpadami biologicznymi w naszym regionie.

Zielony Śląsk

Inwestycja powstanie do 2026 roku w przemysłowej części Głogowa na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa. Będzie ona oddalona od stref zamieszkałych. W ramach projektu pod nazwą SilVirCo (Silesiae Viridis Company, łac. Silesiae Viridis – Zielony Śląsk) produkowanych będzie około 1500 m3/h biometanu.

Biogazownia przeznaczona będzie do przetwarzania odpadów rolno-spożywczych w hermetycznym procesie fermentacji metanowej. To bardzo ważne, bo wybudowany w najnowszej technologii i najwyższych standardach obiekt będzie eliminować odory ze środowiska. Czyli będą tam trafiać odpady, które wydzielają nieprzyjemne zapachy, a podczas produkcji, która odbywa się bez dostępu do tlenu, nie będą one z powrotem emitowane do środowiska.

Produkowany biometan będzie spełniał standardy gazu wysokometanowego i będzie mógł być wykorzystany w taki sam sposób jak gaz ziemny (transport, przemysł, ciepłownictwo). Ale jego plusem będzie to, że będzie zupełnie ekologiczny i produkowany lokalnie bez potrzeby importu surowca.

Gospodarcze ożywienie i zielone miasto

Realizacja projektu pozwoli także na rozwój gospodarczy miasta na wielu poziomach. Przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy. Dodatkowym plusem z inwestycji jest produkt uboczny, czyli ekologiczny nawóz w postaci pofermentu. Dzięki temu rolnicy będą mogli na swoich uprawach stosować nawóz, który spełnia wysokie parametry jakościowe i jest naturalny dla środowiska, co pozwoli na w pełni ekologiczną uprawę.

Planowana inwestycja wpisuje się w cele strategiczne Grupy ENGIE. Projekt daje szansę na w pełni bezpieczną i neutralną dla otoczenia produkcję biometanu z lokalnych odpadów rolniczych. Dzięki temu wspieramy zarządzenie odpadami w sposób odpowiedzialny – wyjaśnia Jan Woźniak, dyrektor zarządzający ENGIE Polska. Jest to jedna z inwestycji, która wpisuje się w wieloletni plan rozwoju i transformacji Głogowa.

Na przestrzeni ostatnich lat miasto skutecznie pozyskało inwestorów, którzy przeprojektowują architekturę gospodarczą miasta i regionu. – Głogów jest miastem otwartym na technologiczne innowacje. Jedną z nich będzie budowa biogazowni. Inwestycja ta jest kolejnym elementem budowania zielonego potencjału energetycznego regionu. Głogów z miasta przemysłowego zmienia się w zielony hub Zagłębia Miedziowego – mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Silny inwestor i nowoczesna technologia

Inwestorem, który będzie produkował ekologiczne paliwo, jest ENGIE. Jest to Grupa, która od lat stawia na odnawialne źródła energii. Jest liderem transformacji na świecie, a także sektora gazowego w Europie. W Polsce firma działa w sektorach energii produkowanej na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych. Zajmuje się efektywnością energetyczną, obsługą inteligentnych budynków, a także produkcją ciepła. Zatrudnia ponad 1000 osób (na całym świecie ponad 96000).

Silna Grupa daje gwarancję przeprowadzenia tej inwestycji w sposób najlepszy z możliwych, w tym w najnowszych technologiach, a także zapewnia bezpieczne finansowanie – podkreśla Jan Woźniak. ENGIE od lat konsekwentnie realizuje proces dekarbonizacji, co – jak pokazują ostatnie wydarzenia dotyczące bezpieczeństwa energetycznego – staje się kluczowe.

Aby zapewnić stabilność systemu energetycznego i konkurencyjność gospodarek europejskich, należy rozwijać wszystkie źródła energii odnawialnej. Skala i pilność transformacji energetycznej sprawiają, że jest to bezprecedensowe wyzwanie dla Europy. Dla ENGIE zaś jest to sedno strategii firmy na najbliższe lata. Biometan będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej w Europie. Chcemy wykorzystać wiedzę i doświadczenia uzyskane podczas realizacji projektów działających już instalacji biogazowych, aby wspierać i rozwijać ten rynek – mówi Jan Woźniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto