Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki 2023 w Gminie Żukowice. Gospodarzem święta plonów była Nielubia. Zdjęcia

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Święto plonów gminy Żukowice. W tym roku gospodarzem dożynek była Nielubia
Święto plonów gminy Żukowice. W tym roku gospodarzem dożynek była Nielubia Grażyna Szyszka
W sobotę, 2 września, rolnicy z gminy Żukowice dziękowali za tegoroczne plony. Gospodarzem dożynek była Nielubia, gdzie odprawiono polową mszę świętą. W tym roku wieńce dożynkowe przygotowały wszystkie 15 miejscowości.

Dożynki w Gminie Żukowice. Za tegoroczne zbiory rolnicy dziękowali w sobotę, 2 września, podczas mszy świętej polowej odprawionej w Nielubi. Po liturgii, jak zwyczaj nakazuje, odbyło się przekazanie chleba przez starostów dożynek na ręce wójta gminy Krzysztofa Wołoszyna. Dziękował on rolnikom za trud, a mieszkańcom poszczególnych wsi za przygotowanie pięknych wieńców. A trzeba zaznaczyć, że zrobiły je wszystkie 15 sołectw gminy Żukowice.

Na dożynkach w Nielubi zatańczyli poloneza

- Pogoda w tym roku była zmienna, od początkowo sprzyjającej po ogólnie trudne warunki przy zbiorach. Jednak najbardziej niekorzystną dla rolników była niska cena zbóż. Mimo wszystko dziękujemy za to, że udało się zebrać plony – dodał Krzysztof Wołoszyn.

Tradycją gminy jest nietypowy początek uroczystości, a mianowicie odtańczenie poloneza z udziałem wójta.

Starosta to górnik z rolniczą pasją

Gospodarzami tegorocznych dożynek jest sołectwo Nielubia i to z tej wsi pochodzą starostowie dożynek - państwo Beata i Sławomir Budzinowscy. Jak sami przyznają, są czwartym pokoleniem rolników w rodzinie.

- Dziadek uprawiał pole, a my przejęliśmy gospodarstwo od wujków. Uprawiany pszenicę, pszenżyto, buraki i rzepak – wylicza starosta dodając, że ten rok był dla nich ciężki. - Pogoda nie pozwoliła zebrać plonów tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Już nie wspomnę o niskich cenach, bo tona pszenicy w granicach 770 złotych a rzepak po 1800 złotych to tragedia. Mamy wszystko zmagazynowane i czekamy na lepsze czasy.

Państwo Budzinowscy gospodarzą na około 350 hektarach (łącznie z dzierżawami). W pracy na roli pomaga także rodzina, w tym kuzynostwo.

- Dla mnie rolnictwo to pasja, ale nie wiem co mam powiedzieć najstarszemu, 14-letniemu synowi, by go zachęcić do gospodarzenia. Mój dziadek pracował żeby wyżywić rodzinę, ja robię to z pasji, a syn dlaczego ma to robić? - pyta rolnik, który pracuje też zawodowo w kopalni.

Po oficjalnej części mieszkańcy mieszkańcy gminy bawią się na imprezie dożynkowej, a gwiazdą wieczoru jest zespół MIG.

Zobacz galerię z dożynek w Nielubi

Święto plonów gminy Żukowice. W tym roku gospodarzem dożynek była Nielubia

Dożynki 2023 w Gminie Żukowice. Gospodarzem święta plonów by...

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto