Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żeberka po polkowicku w finale Bitwy Regionów. Gospodynie z Kłobuczyna liczą na głosy

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
KGW Kłobuczyn przygotowało żeberka po polkowicku
KGW Kłobuczyn przygotowało żeberka po polkowicku KGW Kłobuczyn/Kadr z filmu z przepisem
Trwa finałowe głosowanie w tegorocznej Bitwie Regionów. Województwo Dolnośląskie reprezentuje tam Koło Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie z przepisem na żeberka po polkowicku.

Działające od kilku miesięcy KGW w Kłobuczynie (gmina Gaworzyce, powiat polkowicki) dało się poznać jako zgrana i pomysłowa ekipa. Gospodynie zakwalifikowały się do tegorocznego finału Bitwy Regionów, w którym reprezentują województwo Dolnośląskie. Ich potrawa zajęła pierwsze miejsce w naszym województwie i będzie prezentowana właśnie na finale, który zaplanowano na 4 września w Częstochowie.

Wasze głosy mogą pomóc im wygrać.

LINK DO GŁOSOWANIA TUTAJ

Bitwa Regionów to ogólnopolski konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich. To już kolejna jego edycja.

Żeberka po polkowicku

Coż takiego przygotowały gospodynie z KGW Kłobuczyn? To przepis na żeberka po polkowicku z mamałygą na mocianinie, który zrobił furorę. Zobaczcie sami jak można je przygotować w domu.

Żeberka po polkowicku to znany przepis z lat 20. XX wieku. Potrawę podawano w znanym w tej okolicy hotelu „Pod Trzema Murzynami". Rekonstrukcję przepisu oraz opis historyczny przygotował dr Grzegorz Sobel.

Przepis na Żeberka po polkowicku

Składniki:
żeberka 1 kg, kapusta 1 kg, suszone grzyby 60 g, wino 300ml, cebula 2 szt, masło 100 g, kasza kukurydziana 600 g, ziemniaki 3 szt, śmietana kremówka 500 ml, maka 3 łyżki, pieprz 1 łyżeczka, gorczyca 1 łyżka, sól 2 łyżeczki, kasza manna 3 łyżki, czosnek 1 ząbek, pietruszka do dekoracji

Do peklowania żeberek potrzebujemy cebulę, pieprz, sól, liść laurowy i gorczycę. Tak doprawione mięso odstawiamy na dobę do lodówki.

Masło roztapiamy na patelni i obsmażamy żeberka z każdej strony tak, żeby się zarumieniły. Następnie przekładamy do naczynia żaroodpornego i zapiekamy w piekarniku przez 70 minut w 180°C.
Siekamy ząbek czosnku i dodajemy na patelnię, na której smażyliśmy żeberka. Dodajemy mąkę i chwilę podsmażamy. Następnie wlewamy śmietankę kremówkę i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Mocianina jest gotowa.

W średniej wielkości garnku wstawiamy 500 ml wody, doprawiamy solą i zagotowujemy. W międzyczasie obieramy ziemniaki. Gdy woda zacznie się gotować wrzucamy do niej ziemniaki pokrojone w talarki. Po ok. 5 minutach rozgniatamy je tłuczkiem i dodajemy stopniowo kaszę kukurydzianą, mieszając cały czas trzepaczką. W momencie, kiedy cała woda odparuje przykrywamy garnek pokrywką i czekamy ok. 5 minut, aż mamałyga się odparzy.

Następnie przekładamy ją na deskę i czekamy aż chwilę ostygnie. Kapustę kiszoną niepłukaną przekładamy na patelnię i chwilę podsmażamy. Kroimy wcześniej ugotowane grzyby i suszone śliwki i dodajemy je do kapusty. Kapustę podlewamy białym winem i podsmażamy do momentu, aż wyparuje.

Żeberka są już gotowe gotowe. Mamałygę kroimy w plastry i polewamy mocianiną. Żeberka układamy na kapuście i dekorujemy danie posiekaną pietruszką.

KGW Kłobuczyn przygotowało żeberka po polkowicku

Żeberka po polkowicku w finale Bitwy Regionów. Gospodynie z ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto